18 Սեպտեմբեր 2012 - 11:02 AMT
Սեպտեմբերի 29-ին և 30-ին Հայաստանը մշակութային ժառանգության ճանաչմանն ու հանրահռչակմանը միտված մի շարք միջոցառումներով կմիանա «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ձեռնարկին: Կարևորելով պատմամշակութային զբոսաշրջության զարգացման գործում հարավային միջանցքի դերակատարությունը` վերջին տարիներին մեծ ժողովրդականություն վայելող «Եվրոպական ժառանգության օրեր» միջոցառումը կկազմակերպվի «Ճանապարհ» խորագրի ներքո:
Երկու օր շարունակ Հայաստանի բոլոր մարզերում բազմաթիվ պատմամշակութային հուշարձաններ, 50-ից ավելի թանգարաններ խորագրին համահունչ 100-ից ավելի միջոցառումներով և հատուկ ցուցադրություններով անվճար կհյուրընկալեն հասարակության լայն խավերին: Ժառանգության պահպանության ոլորտի բազմաթիվ մասնագետներ վարպետաց դասերի, դասախոսությունների, նորովի մեկնաբանությունների միջոցով հանրությանը կներկայացնեն մշակութային ժառանգության պահպանությանն ուղղված իրենց գործունեությունը, վերջին տարիների ձեռքբերումները:
«Եվրոպական ժառանգության օրեր» միջոցառումը պաշտոնապես հաստատվել է 1991 թ. Եվրախորհրդի կողմից: 1999 թվականից սկսած միջոցառումների շարքը իրականացվում է Եվրախորհուրդ – Եվրամիություն համագործակցությամբ` «Եվրոպա. միասնական ժառանգություն» կարգախոսով, հայտնում է ՀՀ մշակույթի նախարարության պաշտոնական կայքը:

29 и 30 сентября Армения посредством ряда мероприятий, нацеленных на популяризацию и распространение культурного наследия республики, присоединится к организуемым “Дням европейского наследия”. В течение последних лет данное мероприятие стало достаточно популярным в народе. В этом году “Дни европейского наследия” пройдут под девизом “Путь”.
Два дня подряд историко-культурные памятники Армении, более 50 музеев бесплатно примут себя представителей разных слоев общества, будет организовано более 100 мероприятий, посещение которых также будет бесплатным. Различные специалисты сферы сохранения наследия посредством мастер-классов, лекций, новых подходов представят общественности свою деятельность в деле сохранения культурного наследия, а также успехи, достигнутые в течение последних лет.
Мероприятие “Дни европейского наследия” официально утверждено в 1991 году Советом Европы. С 1999 года ряд мероприятий реализуется при сотрудничестве Совет Европы-Евросоюз под девизом “Европа: Единое наследие”, сообщают в пресс-службе Министерства культуры РА.