18 Սեպտեմբեր 2012 - 12:39 AMT
Նոր երկրների կողմից ՀԱՊԿ-ին անդամակցելու հայտեր դեռ չկան, հաղորդել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան: «Մենք անդամակցության հայտ չունենք: Մենք ունենք մեր նկատմամբ հետաքրքրության դրսևորում, համագործակցելու, մեր կոնկրետ ակցիաներին մասնակցելու ցանկություն»,- հայտարարել է նա Երևանում մամլո ասուլիսում:
Բորդյուժան նշել է, որ ՀԱՊԿ-ն արդեն ունի «տխուր փորձ», երբ երկիրը (Ուզբեկստան, խմբ.) մտել է կազմակերպություն, հավաքական գործողություններին մասնակցելու մեծ ցանկություն չունենալով, իսկ հետո ստիպված է եղել դադարեցնել մասնակցությունը, քանի որ չեն համընկնում անվտանգության ապահովման տեսակետները, շատ տարաձայնություններ կան, շատ նրբություններ, որոնց պատճառով այդ երկիրը համատեղ գործել չի կարող:
«Մեզ այդպիսի գործընկերներ պետք չեն, նրանք միայն կխանգարեն մեր առաջընթացին»,- ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը Բորդյուժայի խոսքով, ՀԱՊԿ-ն այժմ ընթանում է համագործակցության ընդլայնման երկու ուղղություններով` գործընկերների ներգրավում, մասնավորապես թմրանյութերի անօրինական շրջանառության դեմ պայքարում, և այդ համատեղ միջոցառումներին մասնակցում են 22 պետություններ, և երկրորդ, շատ միջազգային կազմակերպությունների հետ համագործակցության հայտեր: «Մենք ընդլայնում ենք մեր գործընկերների շրջանակը և դրանով հանդերձ մեր ազդեցության աստիճանը»,- նշել է նա:
Դրա հետ կապված նա նշել է, որ, օրինակ, ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ զորավարժություններին մասնակցում են միջազգային Կարմիր խաչի ներկայացուցիչներ:
Բորդյուժայի խոսքով, եթե 5-6 տարի առաջ ՀԱՊԿ շրջանակներում խոսվում էր միայն ռազմական համագործակցության մասին, ապա այսօր օրակարգում առկա է տեղեկատվական անվտանգության, տեխնածին և բնական աղետների արտակարգ իրավիճակների արձագանքման համակարգի ստեղծում:

В ОДКБ пока нет заявок со стороны новых стран на вступление в организацию, сообщил генеральный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа. “У нас нет заявок на вступление. У нас есть проявление интереса к нам, желание сотрудничать, участвовать в наших конкретных акциях”,-заявил он на пресс-конференции в Ереване.
Бордюжа отметил, что ОДКБ “уже есть “печальный опыт”, когда страна (Узбекистан-прим.ред) вошла в организацию, особо не желая участвовать в коллективных действиях, а потом была вынуждена приостановить участие, так как не совпадают взгляды на обеспечение безопасности, очень много расхождений, очень много нюансов, из-за которых эта страна совместно действовать не может”.
“Нам такие партнеры не нужны, они будут лишь мешать нашему движению вперед”,-подчеркнул он”,- подчеркнул генсек ОДКБ.
По словам Бордюжы, ОДКБ сейчас идет по двум направлениям расширения сотрудничества – привлечения партнеров, в частности к борьбе с незаконным оборотом наркотиков, и в этих совместных мероприятиях участвуют 22 государства, и второе – заявки на сотрудничество со многими международными организациями.
“Мы расширяем круг своих партнеров и тем самым степень своего влияния”,- заметил он.
В этой связи он отметил, что к примеру в учениях КСОР ОДКБ в Армении участвуют представители международного Красного креста.
По словам Бордюжы, если 5-6 лет назад в рамках ОДКБ говорилось только о военном сотрудничестве, то сегодня на повестке дня стоят вопросы информационной безопасности, создания системы реагирования на чрезвычайные ситуации техногенного и природного характера.