19 Սեպտեմբեր 2012 - 08:38 AMT
ՀԱՊԿ արագ արձագանքման հավաքական ուժերը հաջող կերպով ավարտեցին «Փոխգործակցություն 2012» օպերտատիվ-ռազմավարական զորավարժությունների ակտիվ փուլը մարտական հրաձգությամբ: Զորավարժություններին ներկա են եղել ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ռուսաստանի, Հայաստանի և Բելառուսի պաշտպանության նախարարները Ղազախստանի գլխավոր շտաբի պետը, ինչպես նաև Արցախի Պաշտպանության բանակի հրամանատար Մովսես Հակոբյանը:
Պետք է նշել, որ ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ «Փոխգործակցություն 2012» զորավարժություններում առաջին անգամ կիրառվել են հայկական արտադրության «Կռունկ» անօդաչու թռչող սարքերը:
Զորավարժությունների սցենարի համաձայն, ԱԱՀՈՒ ուժերն օգնություն են ցուցաբերում Սևանիա երկրին, որի տարածքային ամբողջականությանը սպառնում են կանոնավոր ավազակախմբերը և ահաբեկչական խմբավորումները, ինչպես նաև հարևան երկրները` Զանգերիան և Բուռնաստանը:
Զորավարժություններին մասնակցում են ՀՕՊ միջոցներ և ուժեր, զրահատեխնիկա և հրետանի, ՍՈՒ-25 գրոհիչ ինքնաթիռներ, ուղղաթիռներ և անօդաչու թռչող սարքեր: Զորավարժությունների սցենարով նաև նախատեսված է հակաահաբեկչական գործողությունների անցկացում, պատանդների ազատ արձակում, ԱԻՆ ուժերի կողմից պայթյունների և հրդեհների հետևանքների վերացում, ինչպես նաև տուժածներին օգնության ցուցաբերում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի պահակախմբի կողմից:
Զորավարժություններին մասնակցում են շուրջ 2000 մարդ և 500 միավոր տեխնիկա:
ՀԱՊԿ ԱԱՀՈւ համատեղ օպերատիվ-մարտավարական «Փոխգործակցություն 2012» զորավարժությունները տեղի են ունենում Հայաստանում սեպտեմբերի 15-19-ը «Մարշալ Բաղրամյան» զորավարժարանում: Զորավարժությունների հիմնական թեման է ՀԱՊԿ անդամ երկրների զորքերի միավորված խմբավորման համատեղ գործողությունները` պայմանական հակառակորդի հարձակմանը դիմակայելու և հակահարձակման անցում կատարելու համար:

19 Сентябрь 2012 - 08:15 AMT
Коллективные силы оперативного реагирования ОДКБ успешно завершили активную фазу с боевой стрельбой оперативно-стратегических учений “Взаимодействие-2012”. На учениях присутствовали президент Армении Серж Саргсян, министры обороны России, Армении и Белоруссии, начальник генштаба Казахстана, а также командующий Армией обороны Арцаха Мовсес Акопян.
Следует отметить, что в учениях КСОР ОДКБ “Взаимодействие-2012” впервые были использованы беспилотники армянского производства “Крунк”.
Согласно сценарию учений, силы КСОР осуществляют помощь стране Севании, территориальной целостности которой угрожают регулярные бандитские и террористические формировании, а также соседние страны – Зангерия и Бурнастан.
В учениях задействованы силы и средства ПВО, бронетехника и артиллерия, штурмовики СУ-25, вертолеты и беспилотники. Сценарием учений также предусмотрены проведения антитеррористических операций, освобождение заложников, ликвидации последствий, взрывов и пожаров силами МЧС, а также оказание гуманитарной помощи пострадавшим конвоем Международного комитета Красного креста.
Всего в учениях задействовано около 2000 человек личного состава, и 500 единиц техники.
Совместные оперативно-тактические учения КСОР ОДКБ “Взаимодесйтвие-2012” проходят 15-19 сентября в Армении, на полигоне “Маршал Баграмян”. Основная тема учений – совместные действия объединенной группировки войск стран-участниц ОДКБ по отражению нападения условного противника и дальнейшему переходу в контрнаступление.