19 Սեպտեմբեր 2012 - 12:13 AMT
«Լակրիմոսա» ստեղծագործության հայաստանյան պրեմիերան կկայանա Երևանյան 6-րդ երաժշտական փառատոնի շրջանակում
Սեպտեմբերի 20-ին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը կնշի ՀՀ անկախության 21-րդ տարելիցը: Համերգը տեղի է ունենալու Արամ Խաչատրյան համերգասրահում` Երևանյան 6-րդ միջազգային երաժշտական փառատոնի շրջանակում: Համերգի ընթացքում տեղի կունենա Վաչե Շարաֆյանի «Լակրիմոսա» ստեղծագործության հայաստանյան պրեմիերան թավջութակի, երգչախմբի, սոպրանոյի և սիմֆոնիկ նվագախմբի համար:
Ինչպես մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց Շարաֆյանը, ստեղծագործությունը գրվել է Վիգեն Չալդրանյանի «Մաեստրո» ֆիլմի համար, որը պատմում է կոմպոզիտորի և նվագախմբի մասին: Շարաֆյանը նշեց, որ շատ հուզիչ պահ է իր համար լինելու, քանի որ այն կկատարվի առաջին անգամ հայ հանդիսատեսի համար:
Ստեղծագործության մենակատարը թավջութակահար Սուրեն Բագրատունին է, որն ապրում է ԱՄՆ-ում: Սա երաժիշտի և կոմպոզիտորի առաջին համագործակցությունը չէ: Այժմ Բագրատունին աշխատում է սկավառակի վրա, որտեղ ձայնագրվելու են Շարաֆյանի ստեղծագործությունները:
Համերգում հնչելու է Շոստակովիչի թավջութակի առաջին կոնցերտը, ինչպես նաև Լիստի Դաշնամուրի առաջին կոնցերտը, Գլազունովի Ջութակի կոնցերտը և Ռավելի վալսը:

19 Сентябрь 2012 - 12:51 AMT
Армянская премьера произведения “Lacrimosa” состоится в рамках 6-го ереванского музыкального фестиваля
Государственный филармонический оркестр Армении 20 сентября отметит 21-ю годовщину провозглашения независимости Армении. Концерт состоится в зале “Арам Хачатурян” в рамках 6-го ереванского музыкального фестиваля. В ходе концерта состоится армянская премьера произведения Ваче Шарафяна “Lacrimosa” для виолончели, хора, сопрано и симфонического оркестра.
Как сказал во время пресс-конференции Ваче Шарафян, “Lacrimosa” написана к фильму Вигена Чалдраняна “Маэстро”, рассказывающему о композиторе и оркестре. Шарафян отметил, что для него это будет достаточно волнительный момент, поскольку произведение впервые будет исполнено для армянской публики.
Солист – виолончелист Сурен Багратуни из США. В настоящее время Багратуни работает над записью диска, в который войдут произведения Шарафяна.
В концерте прозвучат Первый концерт для виолончели Шостаковича, а также Первый фортепианный концерт Листа, Скрипичный концерт Глазунова и вальс Равеля.