Սեպտեմբերի 18-19 ՌԴ պաշտպանության նախարար Անատոլի Սերդյուկովի պաշտոնական այցը Հայաստան պլանային էր` 2012թ ընթացքում Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև երկկողմ համագործակցության շրջանակներում:
«Այս այցը որոշակի խթան է հանդիսանում հայ-ռուսական հարաբերությունների համար, ինչը կամրապնդի տարածաշրջանային անվտանգությունը»,-հայտարարել է ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը ` ՌԴ պաշտպանության նախարարի հետ համատեղ ճեպազրույցի ընթացքում:
Օհանյանի խոսքով, իր ռուս գործընկերոջ հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների միջև պաշտպանության ոլորտում համագործակցության, տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության, ինչպես նաև այսօր Հայաստանում ավարտված ՀԱՊԿ ԱԱՕՈւ «Համագործակցություն-2012» զորավարժությունների վերաբերյալ հարցեր:
Մասնավորապես, նա ընդգծել է Գյումրիում 102-րդ ռուսական բազայի օրինական ապահովման հարցը: Ընդ որում, Սեյրան Օհանյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը ոչ մի այլ երկրի հետ չունի նույնքան զարգացած իրավական բազա, որքան Ռուսաստանի:
Իր հերթին ՌԴ պաշտպանության նախարարը շնորհակալություն է հայտնել հայկական կողմին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ ՀԱՊԿ ԱԱՕՈւ զորավարժությունների ընթացքում իրականացվել են բոլոր նախանշված խնդիրները, և որ զորքերը «ցուցադրել են պատրաստվածության և վարժված լինելու բարձր մակարդակ»:
Ըստ նրա, իրենք Սեյրան Օհանյանի հետ քննարկել են հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես, 102-րդբազայի, ՌԴ ԶՈւ վերակազմակերպման շրջանակներում Հայաստանին ռուսական 10 օբյեկտներ փոխանցելու, ինչպես նաև 2012թ համագործակցության ծրագրին առնչվող հարցեր:
«Հայաստանի հետ հարաբերությունները գնահատում եմ, որպես բարեկամական, ռազմավարական: ՌԴ և Հայաստանի միջև փոխհարաբերություններն այսօր գտնվում են ամենաբարձր մակարդակում, համենայն դեպս, ռազմական համագործակցության շրջանակներում: Կարող եմ ասել, որ մենք լուծում ենք խնդիրներ, որոնք դրված են մեր և մեր նախագահների առջև»,-ընդգծել է Սերդյուկովը:

19 Сентябрь 2012 - 15:02 AMT
Официальный визит 18-19 сентября в Армению министра обороны России Анатолия Сердюкова был плановым, в рамках двухстороннего сотрудничества между Арменией и Россией на 2012 год.
“Данный визит придал определенный импульс армяно-российским отношениям, укрепит безопасность в регионе”, – заявил министр обороны Армении Сейран Оганян на совместном брифинге с министром обороны РФ.
По словам Оганяна, на встрече с о своим российским коллегой они обсудили вопросы оборонного сотрудничества между двумя странами, вопросы региональной и международной безопасности, а также завершившиеся сегодня в Армении учения КСОР ОДКБ “Взаимодействие-2012”.
Он в частности отметил переговоры по правовому обеспечению деятельности в Армении 102-й российской военной базы в Гюмри. При этом министр обороны РА подчеркнул, что ни с одной страной у Армении нет такой большой и развитой правовой базы, как с Россией.
В свою очередь министр обороны России Анатолий Сердюков, поблагодарив армянскую сторону за теплый прием, отметил, что на учениях КСОР ОДКБ были выполнены все поставленные задачи, и что “войска показали высокий уровень подготовки и выучки”.
По его словам, он с Сейраном Оганяном обсудил широкий спектр вопросов, в частности вопрос 102-й базы, передачи Армении 10 российских объектов в рамках реорганизации вооруженных сил РФ, а также программу сотрудничества на 2012 год и наработки на следующий.
“Я оцениваю взаимоотношения с Арменией как партнерские, дружеские, стратегические. Взаимоотношения между РФ и Арменией сегодня находятся на самом высоком уровне, по крайней мере в рамках военного сотрудничества. Могу сказать, что мы действительно выполняем задачи, поставленные перед нами нашими президентами”, – подчеркнул в завершении своей речи Анатолий Сердюков.