20 Սեպտեմբեր 2012 - 09:07 AMT
«Ժառանգություն» ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդ Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Հայաստանի 21-ամյա տարեդարձի առթիվ հանդես է եկել հատուկ հայտարարությամբ, որում հայտարարել է փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններին մասնակցելու իր մտադրության մասին:
«Անհրաժեշտ եմ համարում, որպեսզի Հայաստանի Հանրապետությունն աննախադեպ քաղաքացիական և քաղաքական ուժի օգնությամբ ստանա ժողովրդին պատկանող նախագահ: Ես ամեն ինչ կանեմ, որպեսզի իմ թեկնածությունն առաջադրելու կամ, եթե պետք է, այն բացառելու օգնությամբ հայ ժողովուրդն այս տարվա ընթացքում ստանա իրեն պատկանող հաղթանակը»,- ասել է նա:
Հովհաննիսյանի խոսքով, առաջիկա հարյուր օրերը նա կնվիրի հինավուրց Հայաստանի ժամանակակից պետության նախագահության` քաղաքացիական համոզիչ թեկնածության ձևավորմանը: Ի վերջո, այդ թեկնածուն, անկախ նրանից, թե ով կդառնա 2013 թ-ի արշալույսին նախատեսված այդ հավաքական պայքարի կրողը, պետք է կյանքի կոչի մի քանի հիմնական պահանջներ:
Նրա խոսքով, գլխավոր պայմաններից մեկն այն է, որպեսզի այդ թեկնածուն նախագահի միայն մեկ ժամկետ, որի ընթացքում պետք է ապահովի Հայաստանի անցումը նախագահական կառավարման ձևից խորհրդարանական ձևի:

Лидер оппозиционной партии “Наследие” Раффи Ованнисян выступил со специальным заявлением по случаю 21-ой годовщины независимости Армении, в котором объявил о своем участии в предстоящих в феврале президентских выборах.
“Считаю необходимым, чтобы Республика Армения с помощью беспрецедентной гражданской и политической силы, наконец, получила принадлежащего народу президента. Я сделаю все, чтобы с помощью выдвижения своей кандидатуры или, если нужно, ее исключения, армянский народ в течение этого года получил принадлежащую ему победу”, – подчеркнул он.
По словам Ованнисяна, следующие сто дней он посвятит формированию убедительного гражданского кандидата на президентство Армении, "и в конце-концов этот кандидат, независимо от того, будет ли это он или кто-то другой, в начале 2013 года станет носителем собирательной борьбы, претворяя в жизнь несколько основных требований".
По его словам, одним из главных условий является то, чтобы этот кандидат президентствовал лишь один срок, в течение которого должен будет обеспечить переход Армении от президентской к парламентской форме правления.