20 September 2012 - 11:39 AMT
Ադրբեջանը «հուսով է օգնություն ստանալ» ՄԱԿ ԱԽ մշտական անդամ Չինաստանից ղարաբաղյան կարգավորման հարցում: Այդ մասին հայտարարել է Ադրբեջանի միլի մեջլիսի առաջին փոխխոսնակ Զիյատ Ասկերովը հինգշաբթի Ժողովրդական ներկայացուցիչների համաչինական ժողովի (խորհրդարան) պատվիրակության հետ, որը գլխավորում է արտաքին գործերի հանձնախմբի նախագահ Լի Ջաոսինը:
Ասկերովն, օգտվելով առիթից, բողոքել է, որ Ադրբեջանը «օկուպացիայի է ենթարկվել Հայաստանի կոմիղ, որը շարունակում է անտեսել միջազգային իրավունքի նորմերն ու սկզբունքները»: Ընդ որում նա «մոռացել է» հիշատակել Ադրբեջանի կողմից շարունակվող Արծվաշենի, Շահումյանի, Գետաշենի և ԼՂՀ այլ 18 գյուղերի շարունակվող օկուպացիայի մասին: Իսկ խոսելով միջազգային իրավունքի նորմերի մասին, անշուշտ, ոչ մի խոսք չի ասել ադրբեջանցի մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովի ներման մասին, որին Հունգարիան արտահանձնեց Բաքվին, ինչն Ադրբեջանի հասցեին խիստ քննադատության պատճառ հանդիսացավ համաշխարհային հանրության կողմից:
Իր հերթին, Լի Ջաոսինը նշել է, որ Չինաստանի դիրքորոշումը ղարաբաղյան հարցում միանշանակ է՝ հակամարտությունը պետք է խաղաղ լուծում ստանա: «Մենք կողմ ենք, որ խնդրի խաղաղ կարգավորման համար անհրաժեշտ քաղաքական հնարավորություններն աճեն»,-ասել է նա:

20 September 2012 - 11:17 AMT
Азербайджан “надеется на помощь” Китая в качестве постоянного члена Совета безопасности ООН в деле урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Об этом заявил первый вице-спикер Милли Меджлиса Азербайджана Зияфет Аскеров в четверг на встрече с возглавляемой председателем комитета по внешним делам Всекитайского собрания народных представителей (парламента) Ли Джаосином делегацией.
Аскеров, воспользовавшись случаем, пожаловался, что Азербайджан «подвергся оккупации со стороны Армении, которая продолжает игнорировать нормы и принципы международного права». При этом он «забыл» упомянуть о продолжающейся оккупации Азербайджаном арцахских Арцвашена, Шаумяна, Геташена и 18 других сел, а постоянно звучащих из Баку угрозах начать войну. А говоря о нормах международного права, конечно, ни словом не обмолвился о незаконном освобождении в Баку убийцы армянского офицера Гругена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова, что вызвало резкую критику в адрес Азербайджана со стороны всего мирового сообщества.
В свою очередь, Ли Джаосином отметил, что позиция Китая в карабахском вопросе однозначна – конфликт должен быть решен мирным путем. “Мы выступаем за увеличение политических возможностей, необходимых для мирного урегулирования проблемы”, – сказал он.