20 September 2012 - 12:50 AMT
«Այսօրվա դրությամբ Իսրայելը դարձել է աշխարհում զենքի առաջատար արտահանողներից մեկը: 2004-2011թթ. Ւսրայելը վաճառել է 12,9 մլրդ դոլարի զենք: Բայց Իսրայելի համար ամենաշահութաբեր և նշանակալի համաձայնագիրը կնքվել է Ադրբեջանի հետ 1,6 մլրդ դոլարի զենքի առաքումների մասին»,- ասվում է СBS8 հեռուստաալիքի հաշվետվությունում:
«Ստոկհոլմի Միջազգային խաղաղ հետազոտությունների ինստիտուտի հաշվետվությունում ասվում է, որ Ադրբեջանը 1,6 մլրդ դոլարի սպառազինություն գնելու մասին 2011-ին ստորագրված պայմանագրի շրջանակներում ձեռք է բերել Gabriel տեսակի հականավային թևավոր հրթիռներ, Neron անօդաչու թռչող սարքեր, Barak տեսակի մեկ ՀՕՊ համակարգ և 75 հրթիռ, ինչպես նաև EL/M-2080 Green Pine ռադար», նշել է СBS8-ը:
Հեռուստաալիքը նշել է, որ Իսրայելը դարձել է Ադրբեջանի ռազմավարական դաշնակիցը: «Սույն փաստը խոսակցությունների առիթ է դարձել այն մասին, որ Իսրայելն օգտագործում է Ադրբեջանին Իրանի դեմ` «Մոսսադի» գործակալների աշխատանքն իրականացնելու համար»,- նշել է СBS8-ը:
Ինչպես հաղորդում է Vesti.az-ը, նախօրեին միջազգային քաղաքականությանն անդրադարձող իր մեկնաբանություններում WNWI ամերիկյան օնլայն ռադիոն նշել է, որ Բաքվի և Թել Ավիվի ռազմական համագործակցությունը ենթադրում է սերտ կապեր ռազմական հետախուզության ոլորտում, հետախուզական տեղեկատվության և օպերատիվ միջոցառումների ոլորտում: «Ադրբեջանն այժմ Իսրայելի համար այն է, ինչ նախկինում Թուրքիան էր: Հարևան Հայաստանի հետ հակամարտությունը հանգեցրել է նրան, որ նավթով հարուստ Ադրբեջանն ավելացրել է իր ռազմական բյուջեն մինչև 3.1 մլրդ դոլար: Բյուջեի գրեթե կեսը ծախսվել է զինված ուժերի արդիականացման վրա: Բաքվի և Թեհրանի միջև հարաբերությունները մշտապես սրվում են: Ադրբեջանի հիանալի գիտակցում է, որ Իրանի վրա հնարավոր հարձակումը կշոշափի նաև իրեն»,- նշել է ռադիոն:

«На сегодняшний день Израиль стал одним из самых ведущих экспортеров оружия в мире. С 2004 по 2011 год Израиль продал оружие на 12,9 миллиардов долларов. Но самым знаменательным и прибыльным для Израиля было соглашение с Азербайджаном о поставках оружия на сумму 1,6 миллиардов долларов», – говорится в отчете калифорнийского телеканала СBS8.
«В отчете Стокгольмского института международных мирных исследований (SIPRI) говорилось, что Азербайджан в рамках подписанного в 2011 году контракта на закупку вооружений в Израиле на 1,6 миллиарда долларов, приобрел противокорабельные крылатые ракеты типа Gabriel (количество не раскрывается), беспилотные летательные аппараты Heron (пять комплексов) и Searcher (пять комплексов), одну систему ПВО типа Barak и 75 ракет к ней, а также радар EL/M-2080 Green Pine», – отметил СBS8&
Телеканал отметил, что Израиль стал стратегическим союзником Азербайджана. «Сей факт стал поводом для разговоров о том, что Израиль использует Азербайджан для осуществления работы агентов «Моссада» против Ирана», – подчеркнул СBS8.
Как передает Vesti.az, накануне в своих комментариях, касающихся международной политики, популярное американское онлайн радио WNWI отметило, что военное сотрудничество Баку и Тель-Авива предполагает тесные контакты в области военной разведки, в частности, в области разведывательной информации и оперативных мероприятий. «Азербайджан сейчас является для Израиля тем, чем раньше для него была Турция. Конфликт с соседней Арменией привел к тому, что богатый нефтью Азербайджан увеличил свой военный бюджет до 3,1 миллиарда долларов. Почти половина бюджета была потрачена на модернизацию вооруженных сил. Отношения между Баку и Тегераном постоянно обостряются. Азербайджан прекрасно осознает, что возможное нападение на Иран коснется и его», – подчеркнуло в своем комментарии радио.