20 Սեպտեմբեր 2012 - 13:20 AMT
Հայաստանի պաշտպանության նախարարությունում տեղի ունեցավ հանդիսավոր միջոցառում, նվիրված Հայաստանի անկախության 21-ամյակին: «Ցանկացած հայի համար Անկախության օրն ամենանվիրական տոնն է…Ազատությունը նվաճվել է հայ ժողովրդի միասնական կամքի շնորհիվ, մեծ ջանքերի ու զոհերի գնով»,-հայտարարել է ՊՆ ղեկավար Սեյրան Օհանյանը՝ ողջունելով ներկաներին:
Ըստ նրա, 21 տարի առաջ պարզ դարձավ, որ Արցախը պահելու միակ միջոցը հայ պետականության վերականգնումն է, ինչ էլ արվեց 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի հանրաքվեով:
«Անկախությունը թույլ տվեց ժամանակին ու օպերատիվ կերպով գործուն քայլեր ձեռնարկել ոչ միայն պետական կառավարման ժողովրդավարական համակարգի ստեղծման, այլ նաև Հայաստանի ու Արցախի ժողովրդի շահերից բխող արտաքին քաղաքականության իրականացման ուղղությամբ»,-ասել է Օհանյանը:
ՊՆ նախարարի խոսքից հետո տեղի ունեցավ ՀՀ, ԼՂՀ և ՊՆ պետական և գերատեսչական պարգևների հանձնման արարողությունը:

В министерстве обороны Армении прошло торжественное мероприятие, посвященное 21-й годовщине независимости Армении.
“Для любого армянина самым заветным праздником является день независимости… Свобода была завоевана благодаря единой воле всего армянского народа, ценой очень больших усилий и жертв ”,-заявил, приветствуя собравшихся, министр обороны Армении Сейран Оганян.
По его словам, 21 год назад стало ясно, что единственным способом сохранить Арцах является восстановление армянской государственности, что и было сделано на всенародном референдуме 21 сентября 1991 года.
“Независимость позволила вовремя и оперативно осуществить действенные шаги не только по созданию демократической системы государственного управления, но и ведения внешней политики в интересах народов Армении и Арцаха, но и формирования регулярных вооруженных сил и немедленного пресечения любых поползновений противника”,- добавил Оганян.
После речи министра обороны, прошла церемония награждения государственными и ведомственными наградами Армении, НКР и Минобороны отличившихся военнослужащих и воинов-освободителей.