Հայ սպա Գուրգեն Մարգարյանին կացնահարելու համար Հունգարիայում ցմահ ազատազրկման դատապարտված Ռամիլ Սաֆարովի արտահանձնման և Բաքվում նրան ներում շնորհելու հետ կապված սկանդալից հետո առաջիկայում հազիվ թե կարելի է լուրջ միջազգային նախաձեռնություններ ակնկալել Ղարաբաղի հարցում: Այդ մասին գրում է ադրբեջանական «Զերկալո» թերթը՝ հավելելով, որ «ստիպված ենք լինելու ավելի լավ ժամանակների սպասել բանակցային գործընթացի ակտիվացման համար, եթե, իհարկե, դրանում շահագրգիռ են հակամարտող կողմերը: Իսկ դա հավանաբար տեղի կունենա ոչ շուտ, քան կավարտվեն նախագահական ընտրությունները Հայաստանում, այսինքն 2013թ. գարնանից ոչ շուտ: Իսկ մինչ այդ բոլորը կշահարկեն այս սկանդալը: Հաշվի առնելով, որ նույն տարվա աշնանը նախագահական ընտրություններ են նաև Ադրբեջանում, հակամարտող կողմերը կարող է են ձգձգել «հայրենատենչ հիստերիան» մինչ աշուն.:
Բացի այդ, գրում է «Զերկալոն», Հայաստանը, օգտվելով իրավիճակից, փորձում է բանակցային օրակարգում նոր տարրեր ընդգրկել: Այս իրադարձությունների ֆոնի վրա Երևանի դիրքորոշման կոշտացումը անվտանգության հարցերում ըմբռնումով կընկալվի ոչ միայն միջազգային հանրության, այլ նաև միջնորդների կողմից: Այդ հարցը կարող է դառնալ այն ականը, որը կկասեցնի խաղաղ գործընթացը:
Ըստ հեղինակի, եթե խոսքը գնում է խաղաղ գործընթացը խարխլելու մասին, նշանակում է, ինչ-որ մեկը շահագրգռված է, որ մարտական գործողությունները վերսկսվեն: «Սակայն, մի կողմից, ավելի քան վստահ եմ, որ պաշտոնական Բաքուն, առնվազն, առայժմ, մտադիր չէ վերսկսել մարտական գործողությունները: Թեկուզ այն պարզ պատճառով, որ դեռ չի հաջողվել չեզոքացնել արտաքին մարտահրավերները, որոնք սպառնում են անվտանգությանն ու բխում են առաջին հերթին Ռուսաստանից, պատերազմի վերսկսման դեպքում: Սա մի կողմից:
Մյուս կողմից, մարտական գործողությունների համար նախադրյալներ ստեղծելու համար կարելի էր և պետք էր ավելի ընդունելի պատրվակ գտնել: Չէ որ այս պայմաններում Ադրբեջանի համար պատերազմի սկիզբը ուղիղ ճանապարհ է դեպի միջազգային մեկուսացում:
Եվ երրորդը, կրկին պետք է հաշվի առնել Ռուսաստանի գործոնը: Ռուսաստանը, աննախադեպ զորավարժանքների շարք սկսելով Կովկասում, ինչպես ճշմարտացի նշում են որոշ հայ փորձագետներ, նպատակ ունի ճնշում գործադրել Ադրբեջանի ու Վրաստանի վրա:
…Մի կողմից կարծես, արդեն ոչ ոքի համար գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանի ու ՌԴ նախագահների միջև աշխատանքային հարաբերություններ չեն ձևավորվել, էլ չասած մարդկային հարաբերությունների մասին: Գրեթե կես տարի է անցել, ինչ Վ.Պուտինը վերադարձել է Կրեմլ: Սակայն, մինչ օրս նույնիսկ չի ազդարարվում նախագահների հնարավոր հանդիպումը: Իսկ անձնական հարաբերությունները հետխորհրդային տարածքում զգալի ազդեցություն ունեն աշխարհաքաղաքական գործընթացների զարգացման վրա:
Մյուս կողմից Պուտինին ներքին ընդդիմության հանդարտեցման համար հարկավոր է ոչ մեծ, սակայն 100-տոկոսանոց հաղթական պատերազմ ի փառս Ռուսաստանի, ինչպես դա եղավ 2008 թվականին: Եվ Հարավային Կովկասը, ցավոք, լավագույն հարթակն է նման պատերազմի համար: Հազիվ թե Ադրբեջանն ու Ռուսաստանը դաշնակիցներ դառնան…Ամեն ինչ գնում է դեպի խաղաղ գործընթացի կասեցում»,-ասվում է «Զերկալոյի» հրապարակման մեջ:

20 September 2012 - 13:06 AMT
После скандала вокруг экстрадиции из Венгрии и помилования в Азербайджане убийцы армянского офицера Гургена Маргаряна – азербайджанского военнослужащего Рамиля Сафарова в ближайшей перспективе вряд ли стоит ожидать серьезных международных инициатив по урегулированию карабахского конфликта. Об этом пишет азербайджанская газета «Зеркало», добавляя, что “придется ждать лучших времен для активизации переговорного процесса, если, конечно, в этом заинтересованы лидеры конфликтующих сторон. А это, скорее всего, произойдет не раньше, чем завершатся президентские выборы в Армении, то есть не раньше весны 2013 года. А до тех пор все будут спекулировать на скандале. С учетом того, что осенью того же года состоятся президентские выборы в Азербайджане, конфликтующие стороны могут затянуть ура-патриотическую истерию и до осени”.
Помимо этого, пишет “Зеркало”, Армения, пользуясь ситуацией, пытается внести в повестку переговорного процесса новые элементы. И на фоне происходящего ужесточение позиции официального Еревана по вопросам безопасности будет с пониманием воспринято не только международным сообществом, но и посредниками. Этот вопрос также может стать миной, которая подорвет мирный процесс.
Как предполагает автор публикации, если речь идет о подрыве мирного процесса, это значит, что кто-то заинтересован в возобновлении боевых действий. “Но, с одной стороны, более чем уверен в том, что официальный Баку, по крайней мере, пока, не предполагает возобновления боевых действий. Хотя бы потому, что все еще не удалось нейтрализовать внешние вызовы, угрожающие безопасности и исходящие в первую очередь от России, в случае возобновления боевых действий. Это с одной стороны.
А с другой стороны, для подрыва мирного процесса, чтобы создать предпосылки для возобновления боевых действий, можно и необходимо было бы придумать более приемлемый повод. Ведь начинать боевые действия при крайне неблагоприятном внешнем фоне вокруг Азербайджана – это прямой путь к международной изоляции.
И, наконец, в-третьих, опять же следует учитывать фактор России. Россия, начав серию беспрецедентных боевых учений на Кавказе, как верно отмечают некоторые армянские эксперты, преследует цель оказать давление на Азербайджан и Грузию.
… С одной стороны, уже, кажется, ни для кого не секрет, что между президентами Азербайджана и России не сложились рабочие отношения, не говоря уже о человеческих. Прошло почти полгода, как В.Путин вернулся в Кремль. Но до сих пор даже не анонсируется предполагаемая встреча между президентами Азербайджана и России. А личные отношения на постсоветском пространстве имеют огромное значение и существенное влияние на развитие геополитических процессов.
С другой стороны, Путину для усмирения внутренней оппозиции необходимо небольшая, но стопроцентно победоносная война во славу России, как это было в 2008 году. И Южный Кавказ, к сожалению, является лучшим плацдармом для подобной войны. Вряд ли в ней Азербайджан и Россия окажутся союзниками… Все идет к подрыву мирного процесса”, – говорится в публикации “Зеркала”.