1991-ի սեպտեմբերի 21-ը դարձավ Հայաստանի Երրորդ հանրապետության ծննդյան օրը: Հայ ժողովուրդը կրկին իրավունք ստացավ ինքնուրույն կառուցել իր ապագան, լինել իր հողի տերը, վերագտավ վերջին դարերի ընթացքում կորսված պետականությունը, որը մի քանի տարով ձեռք բերեց 1918-ին: 1991-ի սեպտեմբերի 21-ին հայ ժողովուրդը համազգային հանրաքվեում քվեարկեց ԽՍՀՄ կազմից դուրս գալու և Հայաստանի անկախ պետության ստեղծման օգտին, և քաղաքացիների 95 տոկոսը, որոնք ունեին ձայնի իրավունք, այդ հարցին դրական պատասխան տվեցին:
Ինչպես և 1918-ին, Հայաստանը ստիպված էր իր պետականությունը ստեղծել պատերազմական իրավիճակում: Եվ եթե Առաջին հանրապետությունը սերունդների հիշողության մեջ կմնա Սարդարապատի հերոսամարտի շնորհիվ, ապա Երրորդ հանրապետության ծնունդն անքակտելիորեն կապված է Արցախի ազատամարտի հետ: Ադրբեջանի կողմից սկսած ղարաբաղյան պատերազմում տարած հաղթանակի արդյունքը դարձավ Արցախի Հանրապետության ծնունդը, ինչն էլ կարելի է համարել Երրորդ հանրապետության գլխավոր ձեռքբերումը և նվաճումը:
Այժմ Հայաստանը պայքարում է ժողովրդավարական պետության կառուցման, երկրում քաղաքացիական հասարակության ձևավորման, իր քաղաքացիաների համար արժանի կենսամակարդակ ապահովելու համար: Վստահ ենք, որ այդ պայքարը ևս, ինչպես Արցախի ազատագրման համար մղած պատերազմը, ևս կավարտվի մեր հաղթանակով: Շնորհավոր Անկախության օրդ, Հայաստան:

21 сентября 1991 года является днем рождения Третьей армянской республики. 21 год назад, армянский народ вновь получил право самостоятельно строить свое будущее, быть хозяином себе и своей земле, вновь обрел потерянную в течение последних веков государственность, которую лишь на пару лет обрел в 1918 году, в годы Первой республики. 21 сентября 1991 года народ Армении на всенародном референдуме проголосовал за выход из состава СССР и создание независимого государства Армения, и 95% граждан, обладающих правом голоса, ответили на этот вопрос утвердительно.
Сейчас Армения ведет борьбу за построение демократического государства, за формирование в стране гражданского общества, за достойный уровень жизни для своих граждан. Уверены, что это борьба, как и война за свободу Арцаха, закончится вновь нашей победой. С Днем независимости, Армения!