Մշակույթի ոլորտին անհրաժեշտ է պետական աջակցություն, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ իրենց տեսակետը հայտնեցին Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Արամ Խաչատրյան համերգասրահի տնօրեն Ռուզաննա Սիրունյանը, Նկարիչների միության նախագահ Կարեն Աղամյանը և «Արձագանք» ընկերության նախագահ Եղիշե Պետրոսյանը:
Կարեն Աղամյանը կարծում է, որ պետք չէ հետ նայել դեպի Խորհրդային Միություն, չնայած, որ արվեստագետն այդ տարիներին ավելի բարեկեցիկ էր ապրում: Նա գտնում է, որ պետք է նոր ուղիներ փնտրել:
Ռուզաննա Սիրունյանը, որն այս ոլորտում աշխատում է դեռ խորհրդային տարիներից, ասաց, որ ամփոփելով այդ 70 տարիները, կարելի է ասել, որ լավ ժամանակները բաժին են ընկել 70-80-ական թթ-ին` այսինքն միայն 50 տարի հետո: Նա հույս ունի, որ անկախ Հայաստանում էլ ժամանակի հետ այդպես կլինի:
Եղիշե Պետրոսյանը նշում է, որ անկախ Հայաստանում երգարվեստի ոլորտում փնտրտուք չկա, և այն «քեֆերի» շրջանակում է մնում: Երաժիշտն այստեղ վատ բան չի տեսնում, սակայն նշում է, որ այլընտրանք չկա: Նա կարծում է, որ պետք է լինի հստակ աջակցություն ոլորտի ներկայացուցիչներին, որպեսզի լինի ոգևորություն և մյուս արվեստագետները ոգևորվեն և ավելի ակտիվ ստեղծագործեն:

Сфере культуры Армении необходима государственная поддержка. Об этом 21 сентября во время встречи с журналистами заявили директор Государственного филармонического оркестра Армении и концертного зала “Арам Хачатурян” Рузанна Сирунян, председатель Союза художников Армении Карен Агамян и председатель компании “Ардзаганк” Егише Петросян.
Карен Агаян считает, что не нужно смотреть назад, в советские времена, и вспоминать, что деятели искусства в то время жили более комфортно. Он отметил, что необходимо искать новые пути.
Рузанна Сирунян, работающая в данной сфере еще с советских времен, сказала, что проанализировав события тех 70 лет, можно прийти к выводу, что лучшими были 70-80-е годы, то есть, спустя 50 лет после создания государства. Она выразила надежду, что и в независимой Армении со временем все будет также хорошо.
Егише Петросян отметил, что в песенном искусстве Армении отсутствует поиск, оно остается на уровне “застолий”. Музыкант не видит в этом ничего страшного, хотя и альтернативы этому пока нет. Он считает, что представители сферы должны пользоваться серьезной поддержкой со стороны государства, чтобы более вдохновенно и плодотворно заниматься творчеством.