21 Սեպտեմբեր 2012 - 10:04 AMT
Սեպտեմբերի 24-ին Արամ Խաչատրյան համերգասրահում տեղի կունենա Վերադարձի փառատոնի բացման համերգը: Այս մասին PanARMENIAN.Net -ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց փառատոնի հիմնադիր, «Արվեստների պատկերասրահ» մշակութային հիմնադրամի տնօրեն Մարիամ Շահինյանը:
«Այս տարի փառատոնը հանդիսատեսին կներկայանա 6-րդ անգամ և կշարունակվի մինչև հոկտեմբերի 31-ը: Ընդհանուր փառատոնը բաղկացած է 8 համերգներից: Այն կներկայանա բազմաթիվ պրեմիերաներով ինչպես գործիքների համադրության առումով, այնպես էլ ստեղծագործությունների»,-ասաց Շահինյանը:
Փառատոնն առաջին անգամ կհյուրընկալի կամերային նվագախմբի: Բացման համերգին ելույթ կունենա «Իսրայելի Կամերատան» Երուսաղեմից, և որպես մենակատար հանդես կգա Պորտուգալիայում բնակվող թավջութակահար Լևոն Մուրադյանը:
«Դարիուս միո» դաշնամուրային դուետը Արմինե և Անահիտ Սողոմոնյանների մասնակցությամբ առաջին անգամ ելույթ կունենա հայրենիքում, չնայած շատ է շրջագայել եվրոպական տարբեր երկրներում:
Վերադարձի փառատոնը կհյուրընկալի նաև Արամ Խաչատրյանի անվան մրցույթի այս տարվա հաղթող, ջութակահար Ֆյոդր Ռուդինին, որը ելույթ կունենա Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ:

21 Сентябрь 2012 - 12:44 AMT
В концертном зале “Арам Хачатурян” 24 сентября состоится концерт открытия фестиваля “Возвращение”. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказала учредитель фестиваля, директор культурного фонда “Галерея искусств” Мариам Шагинян.
“В этом году фестиваль будет представлен армянскому зрителю уже в шестой раз, он продлится до 31 октября. В общем, фестиваль будет состоять из 8 концертов. На нем будут представлены различные премьеры, как в контексте сопоставления инструментов, так и премьеры произведений”, – сказала Шагинян.
Гостем фестиваля впервые будет Камерный оркестр. На концерте открытия выступит оркестр “Израиль Камерата” из Иерусалима, а в качестве солиста выступит виолончелист Левон Мурадян из Португалии.
Фортепианный дуэт “Дариус мио” с участием Армине и Анаит Согомонян впервые выступит на родине, несмотря на то, что у него было достаточное число гастролей в разных европейских странах.
Еще один сюрприз ждет любителей классической музыки: в столице состоится выступление немецкого трио “Фратрес”, в который входят скрипач Федор Рудин, саксофонист Айрапет Аракелян и пианист Рудольф Ванкс. В этом году Федор Рудин стал лауреатом Гран-при Международного конкурса им. Хачатуряна.