Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմեդ Դավութօղլուն երազում է այն մասին, որ «հայերն ու թուրքերը կրկին բարեկամներ դառնան աշխարհի բոլոր անկյուններում»: Նման հայտարարություն է արել Թուրքիայի ԱԳ նախարարը Կանադայում «Փոփոխվող Թուրքիան փոփոխվող աշխարհում» գիտաժողովում ունեցած իր ելույթում:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերություններին ու Հայոց ցեղասպանությանը՝ Դավութօղլուն ասել է, որ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման համար «Թուրքիան ստորագրեց Ցյուրիխյան արձանագրությունները և պատրաստակամություն հայտնեց քննարկելու պատմական իրադարձությունները»: Ինչպես հայտնում է թուրքական TRT հեռուստատեսությունը, ԱԳ նախարարը նշել է, որ իր երկիրը պատրաստ է բանակցել բոլոր թեմաների շուրջ: «Սակայն, դա չի նշանակում, թե երրորդ երկրի խորհրդարանը կարող է հարցնել, թե ինչ է կատարվել իմ երկրում 100 տարի առաջ: Հուսով եմ, որ հայ-թուրքական հարաբերությունները կհասնեն «հիանալի պահի»: Դա իմ երազանքն է: Որտեղ էլ լինեն հայերն ու թուրքերը, նրանք կրկին բարեկամներ կդառնան»,-ասել է նա:
Գիտաժողովի շրջանակներում Կանադայում Ահմեդ Դավութօղլուն մասնակցել է 1982թ. սպանված Օտտավայում Թուրքիայի դեսպանության ռազմական կցորդ Ատիլա Ատուկաուի հուշարձանի բացմանը: Պետք է նշել, որ հուշարձանի կանգնեցումն ու Օտտավայի քաղաքապետարանի թույլտվությունը գաղտնի էր պահվում կանադահայերից մեկ տարի շարունակ: Հուշարձանի բացման արարողությանը մասնակցել է նաև Կանադայի ԱԳ նախարարը:

Министр иностранных дел Турции Ахмет Давутоглу мечтает о том, чтобы «армяне и турки вновь стали друзьями во всех уголках мира». Такое заявление глава МИД Турции сделала в своем выступлении на научной конференции «Меняющаяся Турция в меняющемся мире» в Канаде.
Касаясь армяно-турецких отношений и вопроса Геноцида армян, Давутоглу отметил, что для нормализации отношений с Арменией «Турция подписала цюрихские протоколы и выразила готовность обсудить исторические события». Как передает турецкое общественное телевидение TRT, глава МИД Турции отметил, что его страна готова вести переговоры на все темы. «Однако это не означает, что парламент третьей страны может спросить, что произошло в моей стране 100 лет назад. Я надеюсь, что армяно-турецкие отношения достигнут «прекрасного момента». Это моя мечта. Где бы ни были армяне и турки, они вновь станут друзьями», – подчеркнул он.
В рамках научной конференции в Канаде Ахмед Давутоглу принял участие в церемонии открытия памятника убитому в 1982 году военному атташе посольства Турции в Оттаве Атилле Атыкату. Надо отметить, что его строительство и разрешение мэрии Оттавы на это держалось в тайне от канадских армян на протяжении года. В церемонии открытия памятника принял участие также министр иностранных дел Канады.