21 Սեպտեմբեր 2012 - 13:18 AMT
Բելգիաբնակ ջութակահար Հրաչյա Ավանեսյանը հաղթել է հանրահայտ ամերիկացի ջութակահարուհի Էնն Ակիկո Մեյերսի մրցույթում: Ինչպես Բելգիայից փոխանցեց Հրաչյայի հայրը` Սամվել Ավանեսյանը, Մեյերսն իր անվան մրցույթը հայտարարել էր ինտերնետով, որին պետք է ինքն անձամբ հետևեր: Մասնակիցները պետք է ուղարկեին մեկական տեսագրություն: Նրանց թիվը արագորեն հասավ և անցավ հազարի սահմանը: «Հրաչյան քանի որ հյուրախաղերի էր պատրաստվում ու ժամանակ չուներ դրանով զբաղվելու, եղբորը՝ Սևակին խնդրեց, որպեսզի իր տեսագրություններից որևէ մեկն ուղարկի: Սևակն էլ ուղարկեց առաջին պատահած տեսագրությունը` Մոցարտի թիվ 3 ջութակի կոնցերտը, ու կարճ ժամանակ անց հայտարարվեց նրա անունը»,-նշում է ջութակահարի հայրը: Հրաչյան նվեր է ստեցել 5000 եվրո արժողությամբ մի հրաշալի աղեղ, որին սպասում է անհամբերությամբ:
Կար նաև երկրորդ և երրորդ մրցանակ:
«Սա մի հաճելի անակնկալ է, երբ հազարավոր ջութակահարների միջից քեզ են ընտրում որպես լավագույն և ճանաչում որպես առաջին մրցանակակիր»,-հավելեց երիտասարդ երաժիշտի հայրը:

Бельгийский скрипач армянского происхождения Грачия Аванесян победил в конкурсае американской скрипачки Энн Акико Мейерс. Как из Бельгии сообщил отец Грачии – Самвел Аванесян, о конкурсе Мейерс объявила по Интернету. Участники должны были прислать по одному видеоролику. Их число в довольно короткий срок перевалило за тысячу.
“Поскольку Грачия готовился к гастролям, и у него не было времени заниматься этим, он попросил брата Севака отправить один из видеороликов. Севак отправил первый попавшийся ролик – Скрипичный концерт N 3 Моцарта, и через короткий промежуток времени его имя было объявлено в качестве победителя”, – сказал отец скрипача. Грачия получил в подарок смычок стоимостью в 5000 евро, получения которого ждет с нетерпением. Были также вторая и третья премии.
“Это весьма приятный сюрприз, когда из тысячи скрипачей выбирают именно тебя и признают, что ты лучший”, – добавил Самвел Аванесян.