22 September 2012 - 12:00 AMT
Սեպտեմբերի 20-ին Դանիայում ՀՀ դեսպանատանը տեղի ունեցավ հանդիսավոր ընդունելություն` նվիրված Հայաստանի Հանրապետության Անկախության 21-րդ տարեդարձին:
Շուրջ 500 հյուրերի թվում էին Դանիայի Խորհրդարանի և արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնյաներ, Կոպենհագենում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ, դիվանագետներ, Դանիայի պետական, քաղաքական, հասարակական, մշակութային կազմակերպությունների, Դանիայի ազգային եկեղեցու ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև հայ համայնքի անդամներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Դանիայում ՀՀ դեսպան Հրաչյա Աղաջանյանը, ով իր ելույթում նշեց, որ անկախությունից հետո ստեղծված ծանր պայմաններում հայ ժողովուրդը ապացուցեց, որ պատրաստ է դիմակայել մարտահրավերներին և ունակ է առաջ շարժվել:
Դեսպանն անդրադարձավ այն փաստին, որ ցանկացած ժողովուրդ և պետություն հաջողակ և բավականաչափ ուժեղ է միայն այն դեպքում, երբ ունի հաջողակ բարեկամներ և վստահելի գործընկերներ` հավելելով, որ դեսպանության առաջնահերթություններից է «ի ցույց դնել Հայաստանի կորովը հաստատելու երկարաժամկետ և հեռահար հարաբերություններ Դանիայի` որպես հուսալի և հավատարիմ գործընկերոջ հետ»:
Հայաստանի անկախության տարեդարձին նվիրված ընդունելության ընթացքում տեղի ունեցավ համերգ հայ և դանիացի երաժիշտների մասնակցությամբ, կատարվեցին հայկական և միջազգային երաժշտության ջազային մշակումներ, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

22 September 2012 - 13:23 AMT
20 сентября в посольстве РА в Дании состоялся тожественный прием, посвященный 21-ой годовщине провозглашения независимости Армении.
В числе более чем 500 гостей на мероприятии присутствовали представители парламента и МИД Дании, аккредитованных в Копенгагене дипломатических представительств, руководители международных организаций, послы, представители государственный, политических, общественных и культурных организаций Дании, представители духовенства и члены армянской общины.
С приветственной речью выступил посол РА в Дании Грачия Агаджанян, он отметил, что после провозглашения независимости Армении армянский народ, оказавшийся в тяжелейших условиях, сумел доказать, что он готов противостоять вызовам и двигаться вперед.
В ходе торжественного приема в честь празднования Дня независимости Армении состоялся концерт с участием армянских и датских музыкантов, были исполнены джазовые обработки армянских и зарубежных музыкальных произведений, сообщают в пресс-службе МИД РА.