Կինոմոսկվայի դիմաց օրերս տեղադրված Մհեր Մկրտչյանի արձանի աջ ձեռքի բութ մատը, որն այսօր ջարդել էին անհայտները, արդեն վերականգնված է: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Երևանի քաղաքապետի խորհրդական Արամ Սուքիասյանը, ափսոսանք հայտնելով երևույթի համար, բայց միաժամանակ հուսալով, որ դա «անփութության» հետևանք է եղել:
«Ի տարբերություն քաղաքում տեղադրված մի շարք մոնումենտալ արձանների, մեծերի այս բոլոր արձանները, որոնք տեղադրվում են և դեռ կտեղադրվեն` մարդկանց հետ շփման համար են նախատեսված: Հետևաբար կարող են նման դեպքեր տեղի ունենալ», – նշեց Սուքիասյանը, հավելելով, որ Երևանի քաղաքապետարանը շարունակելու է այս նախաձեռնությունը:
Քաղաքապետի խորհրդականի խոսքով, եթե ապագայում ևս նման դեպքեր պատահեն, քաղաքապետարանը շուտափույթ կվերականգնի արձանները: Սուքիասյանը հավելեց նաև, որ այս արձանները կոչված են քաղաքում մթնոլորտ ապահովելու համար, և որ քաղաքապետարանը չի պատրաստվում փոխել արձանների նյութը:
«Մատերիալը բրոնզ չէ, կավ է, քանի որ դա շատ ավելի թանկ կլիներ: Ապագայում ևս չենք պատրաստվում դրան բրոնզ խառնել», – եզրափակեց Սուքիասյանը:

Сломанный палец памятника Мгеру Мкртчяну, установленного два дня назад напротив кинотеатра “Москва”, который сегодня был сломан неизвестными, уже восстановлен. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал советник мэра Еревана Арам Сукиасян, выразив сожаление по поводу произошедшего. В то же время он отметил, что, возможно, это произошло вследствие “неосторожности, халатности”.
В отличие от ряда монументальных памятников, установленных в столице, памятники, посвященные великим людям, создаются “для общения с людьми, поэтому возможны и подобные ситуации”, отметил Сукиасян, добавив, что мэрия Еревана продолжит реализацию данной инициативы.
По словам советника мэра, эти памятники призваны создавать в городе определенную атмосферу, добавив, что мэрия не будет менять материал, из которого они создаются.
“Они сделаны не из бронзы, а из извести, иначе их установка обошлась бы в крупную сумму. В будущем мэрия также не планирует смешивать бронзу”, – заключил Сукиасян.