24 Սեպտեմբեր 2012 - 07:17 AMT
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակման 21-րդ տարեդարձի կապակցությամբ «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ Սամվել Ճզմաչյանին պարգևատրել է «Անանիա Շիրակացու» մեդալով` տնտեսության զարգացման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար:
«Սամվել Ճզմաչյանը բանկային համակարգում գործող երկարամյա փորձ ունեցող ղեկավարներից է: Նա կանգնած է եղել անկախ Հայաստանի բանկային համակարգի ստեղծման ակունքներում:
Շուրջ 18 տարի Սամվել Ճզմաչյանը ղեկավարում է «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ, իսկ իր շուրջ 40 ամյա բանկային գործունեության ընթացքում ստեղծել և ղեկավարել է բանկեր, ինչպես ՀՀ-ում, այնպես էլ արտերկրում` Մոսկվայում: Նա երկար տարիներ գլխավորել է նաև Հայաստանի Բանկերի միությունը:
Նրա ղեկավարության օրոք Բանկը հասել է զգալի հաջողությունների և այսօր ՀՀ բանկային համակարգում այն ունի իր ուրույն տեղն ու դիրքը: Նրա անմիջական ղեկավարությամբ, առաջին անգամ ԱՊՀ երկրներում, ստեղծվել Է ֆիզիկական անձանց Դրամական փոխադրումների «Անելիք» համակարգը, որը գործում է աշխարհի ավելի քան 90 երկրներում:
Սամվել Ճզմաչյանի կողմից ղեկավարվող բոլոր ընկերություններում միշտ կարևորվել են սոցիալական ուղղվածություն ունեցող ծրագրերը, ինչպես նաև, հնարավորության դեպքում,աջակցություն է ցուցաբերվել արվեստին, մշակույթին, սպորտին և սովորական քաղաքացիներին» – նշվեց պարգևատրման ընթացքում, ասվում է «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ հաղորդագրության մեջ:

24 Сентябрь 2012 - 09:23 AMT
Президент Армении наградил главу «Банка Анелик» Самвела Чзмачяна медалью «Анания Ширакаци» за вклад в развитие экономики
Президент Армении Серж Саргсян в связи с 21-летней годовщиной независимости республики наградил председателя правления ЗАО «Банк Анелик» Самвела Чзмачяна медалью «Анания Ширакаци» за значительный вклад в развитие экономики
Как отмечается в сообщении пресс-службы банка, Самвел Чзмачян является действующим руководителем, имеющим длительный опыт в банковской системе. Он находился у истоков становления банковской системы независимой Армении.
Самвел Чзмачян руководит «Банком Анелик» порядка 18 лет, а в течение своей 40-летней деятельности в банковской системе создал и руководил банками, как в Армении, так и за ее пределами – в Москве. Он долгое время возглавлял Союз банков Армении.
Во время его руководства банк достиг успехов, и сегодня занимает особое место и положение в банковской системе Армении. Под его непосредственным руководством впервые в странах СНГ была создана система денежных переводов «Анелик» для физических лиц, которая действует в более чем 90 странах мира.