Հայաստանի Դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Արամ Սարգսյանը մտադիր չէ առաջադրել իր թեկնածությունը 2013-ի փետրվարին կայանալիք նախագահական ընտրություններում: Այդ մասին նա հաղորդել է Երևանում մամլո ասուլիսում:
Միաժամանակ, Սարգսյանը հավելել է, որ նախագահական ընտրություններին կուսակցության մասնակցության ձևաչափը վերջնականապես կորոշվի 2013-ի սկզբին կուսակցության համագումարում:
Ինչ վերաբերվում է գալիք ընտրություններում այլ քաղաքական ուժերի հետ Դեմոկրատական կուսակցության հնարավոր համագործակցությանը, ապա Սարգսյանի խոսքով, կոսւակցությունը կաջակցի այն թեկնածուին, ով ի վիճակի է լուծել երկրի առջև ծառացած մարտահրավերները և խնդիրները: Դրա հետ կապված նա նշել է, որ գործող նախագահ Սերժ Սարգսյանն առավելություն ունի, քանի որ եթե մնացած թեկնածուները կարող են միայն ինչ-որ բան խոստանալ ընտրողներին, ապա Սարգսյանը կարող է անել այն, ինչ նրանից սպասում է ժողովուրդը:

Глава Демпартии Армении Арам Саркисян не намерен выдвигать свою кандидатуру на президентских выборах в феврале 2013 года. Об этом он сообщил на пресс- конференции в Ереване.
При этом Саркисян добавил, что окончательно формат участия партии в президентских выборах будет определен на съезде партии в начале 2013 года.
Что касается возможного сотрудничества Демпартии с другими политическими силами на будущих выборах, то по словам Саркисяна, партия поддержит того кандидата, который в состоянии решить стоящие перед страной вызовы и проблемы. В этой связи он заметил, что у действующего президента Армении Сержа Саргсяна есть преимущество, так как если остальные кандидаты могут лишь обещать что-то избирателям, то президент может сделать то, что от него ждет народ.