Սեպտեմբերի 24-ին Հայաստանում էր գտնվում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դաշնային պաշտպանության նախարարության միջազգային համագործակցության դեպարտամենտի պատվիրակությանը: Այցի շրջանակում ամփոփվել են հայ-գերմանական երկկողմ ռազմական համագործակցության շրջանակներում 2012 թվականի իրականացված աշխատանքները և քննարկվել է երկկողմ համագործակցության 2013 թվականի ծրագիրը:
Այցի ընթացքում պատվիրակությանն ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դ.Տոնոյանը: Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել հայ-գերմանական ռազմական համագործակցության ներկայիս մակարդակը և փաստել են, որ 2012թ. ծրագիրը գրեթե ամբողջությամբ իրականացվել է, իսկ 2013 թ. ծրագրի համաձայն նախատեսվում է համագործակցություն ՀՀ զինված ուժերում տեղի ունեցող բարեփոխումների շրջանակներում առաջնային համարվող ուղղություններով, ինչպես նաև նաև համագործակցության հաստատում երկու երկրների զինված ուժերի մարտական ապահովման ծառայությունների միջև, հաղորդում է ՀՀ ՊՆ մամլո ծառայությունը:

24 сентября в Армении с визитом находилась делегация департамента по международному сотрудничеству министерства обороны Германии. Как сообщает пресс-служба Минобороны РА, в рамках визита были подведены итоги работы армяно-германского сотрудничества в военной сфере, а также обсуждена программа сотрудничества на 2013 год.
В ходе визита делегацию принял первый заместитель министра обороны Армении Давид Тоноян. Стороны высоко оценили нынешний уровень армяно-немецкого военного сотрудничества, и зафиксировали, что программа на 2012 почти полностью выполнена.
В рамках программы на 2013 год запланировано сотрудничество в рамках приоритетных реформ в Вооруженных силах Армении, а также налаживание сотрудничества между службами по боевому обеспечению двух стран.