Եվրոպայի Հայերի համագումարի (ԵՀՀ) նախագահ Կարո Հակոբյանը նամակ է հղել Եվրախորհրդարանի նախագահ Մարտին Շուլցին: Նամակում մասնավորապես ասվում է. «Մեծարգո Տիար,
Ձերդ վսեմության հայտարարությունը՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ, որ հնչեցրել եք Եվրամիության (ԵՄ-ի) հարցերով թուրք պետնախարար Էգեմեն Բաղըշի հետ հանդիպման ժամանակ, գոհունակություն պատճառեց նույն ցեղասպանության հետևանքով իր պատմական հայրենիքից զրկված եւ աշխարհով մեկ սփռված հայությանը ինչի առիթով մեր խորազգաց շնոհակալություններն ենք ուղղում Ձեզ:
Ուզում ենք շեշտել, որ դուք Եվրոպական ընտանիքի մեջ Թուրքիայի ինտեգրումը պայմանավորելով Հայոց ցեղասպանության ընդունմամբ, ոչ միայն հարգել եք համաեվրոպական արժեքները, այլ Ձեր հայտարարությամբ շեշտել եք ընդհանուր մարդկային արժեքների գերակայությունը, ազատություն եւ դեմոկրատիան: Մի բան որ այսօր էլ ցավոք դեռեւս ոտնահարվում է Օսմանյան կայսրության վերականգման մարմանջով տարված Թուրքիայի կողմից:
Ակնկալելով որ համաևրոպական կառույցները, թեկուզ հապաղած, հայության դեմ իրագործված զարհուրելի եղեռնի և հայրենազրկության նկատմամբ կստանձնեն իրենց պատմական պատասխանատվությունը եւ, որ հայության հետ կվերադարձվեն իրենց կորցրած հայրենիքը համաձայն 1920 թվականի օգոստոսին Սևրի-ում կնքված միջազգային դաշնագրի:
Կրկին անգամ Եվրոպայի Հայերի Համագումարի անունից շնորհակալություն ենք հայտնում Ձեզ», ասվում է կազմակերպության հաղորդագրության մեջ:

26 September 2012 - 08:45 AMT
Союз армян Европы багодарен Шульцу за рассмотрение признания Геноцида армян как предусловия для членства Турции в ЕС
Председатель Союза армян Европы/ (САЕ) Каро Акопян направил письмо председателю Европарламента Мартину Шульцу. В письме, в частности, говорится: “Многоуважаемый господин Шульц, Ваше заявление относительно вопроса признания Турцией Геноцида армян, которое прозвучало во время встречи с госминистром Турции Эгеменом Бахши, вызвало чувство удовлетворенности у всего армянства, которое в результате Геноцида лишилось родины и было разбросано по всему миру, в связи с чем мы выражаем Вам свою глубокую благодарность.
Хочу подчеркнуть, что Вы, обусловив интегрирование Турции в Евросоюз принятием Геноцида армян, не только выразили уважение общеевропейским ценностям, но и своим заявлением Вы подчеркнули приоритет общечеловеческих ценностей, свободы и демократии. То, что сегодня, к сожалению, попирается Турцией, питающей надежды восстановить Османскую империю.
Мы надеемся, что общеевропейские структуры, хоть и с опозданием восстановят историческую справедливость и вернут армянству утраченную родину, согласно Севрскому мирному договору, подписанного в августе 1920 года. Позвольте поблагодарить Вас еще раз от имени Союза армян Европы”, – говорится в сообщении организации.