2011 թվականի բյուջետային լսումների ժամանակ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության անդամ Արծվիկ Մինասյանը խնդրել է սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին ներկայացնել ամփոփ տվյալներ, թե որքան հայ է հայրենադարձվել նախարարության ծրագրերի շրջանակներում, որքան ներդրումներ են ներգրավվել և ինչ է արվել երկրի զարգացման համար:
Ըստ Հրանուշ Հակոբյանի, եթե երկու տարի առաջ մեկ ծրագրին մասնակցում էր 500 մարդ, ապա այժմ այդ թիվը հասնում է 2500-ի, ընդլայնվել է նաև այն երկրների աշխարհագրությունը, որտեղից հայերի ներհոսք կա:
«3 տարում 600 մարդ է հայրենադարձվել և հաստատվել Հայաստանում, իսկ «Արի տուն» ծրագրի շրջանակներում 10 մարդ ամուսնացել է: Ես բոլորին ասում եմ՝ եկեք Հայաստան, հաստատվեք այստեղ և ընտանիք կազմեք»,-ասել է նա:
Ինչ վերաբերում է ներդրումներին, ապա ըստ նրա, 2011-ին նախարարությունը մեծ խորհրդաժողով կազմակերպեց տարբեր երկրների ԱԱՊ-ների մասնակցությամբ: Այդ ընթացքում ստեղծված գործարար կապերն արդեն այժմ արդյունք են տալիս, օրերս սփյուռքահայ մի ընտանիք մտադիր է դիտարկել Հայաստանում պլաստիկի արտադրության գործարան բացելու հնարավորությունը:
Հրանուշ Հակոբյանը նաև տվյալներ բերեց այն մասին, որ Սփյուռքի նախարարության գոյության շրջանում 20-30 տոկոս աճ է գրանցվել զբոսաշրջության ոլորտում, ավելին այսօրվա դրությամբ երկքաղաքացիություն ստանալու ցանկություն ունեցողների թիվը հասել է 30 հազարի՝ նախորդ տարվա 14 500 դիմաց:

На бюджетных слушаниях 2011 года депутат АРФ “Дашнакцутюн” Арцвик Минасян попросил министра Диаспоры Армении Грануш Акопян представить итоговые показатели о том, сколько армян вернулось на родину в рамках реализованных госведомством программ, сколько инвестиций было привлечено и что было сделано для развития Республики.
По словам Грануш Акопян, если в одной программе два года назад участвовало 500 человек, то сейчас это число достигает 2500 человек, расширилась и география стран, откуда приезжают соотечественники.
“За три года 600 человек приехало и обосновалось в Армении, а в рамках программы “Вернись домой” 10 человек поженились. Я им всем говорю: приезжайте в Армению, обосновывайтесь и женитесь”, – сказала она.
Что же касается инвестиций, то по ее словам, в 2011 году Министерство организовало большую конференцию с участием торгово-промышленных палат разных стран. Налаженные бизнес-связи в ходе этой конференции уже сейчас дают свои результаты, на днях семья из Диаспоры собирается рассмотреть возможность создания в Армении завода по производству пластика.
Грануш Акопян также привела данные о том, что за период существования Министерства Диаспоры на 20-30% увеличился показатель в сфере туризма, более того, двойное гражданство на сегодняшний день уже хотят принять 30 тысяч человек против прошлогоднего показателя в 14 500.