26 Սեպտեմբեր 2012 - 12:09 AMT
ԵՄ ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն սեպտեմբերի 27-ին կժամանի Հայաստան: Այցի նպատակն է կրկին հաստատել Հայաստանի դերը որպես ԵՄ կարևոր գործընկեր, գնահատական տալ Եվրամիության հետ հարաբերությունների հետագա ամրապնդմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերին, խրախուսել հանրապետությունում հետագա բարեփոխումները, ինչպես նաև ստորագրել երկու ֆինանսական պայմանագիր:
Երևան կատարած այցի շրջանակներում Շտեֆան Ֆյուլեն կհանդիպի Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի, ինչպես նաև արտաքին հարաբերությունների և եվրոպական ինտեգրացման հարցերով խորհրդարանական հանձնաժողովների ներկայացուցիչների և ընդդիմության ներկայացուցիչների հետ:
Նա նաև կմասնակցի և ելույթ կունենա «Ժողովրդավարական կառավարման մեջ քաղաքացիական հասարակության դերի ուժեղացումը» սեմինարում:
Երևանում հանդիպումներում եվրահանձնակատարը կընդգծի Հայաստանի համար ԵՄ ակտիվ աջակցությամբ բարեփոխումների ճանապարհով ընթանալու անհրաժեշտությունը: Նա կստորագրի 43 մլն եվրո գումարով երկու պայմանագիր` ուղղված ասոցիացիայի մասին համաձայնագրի ֆինանսավորմանը, PanARMENIAN.Net-ին հայտնել են Հայաստանի ԵՄ պատվիրակության գրասենյակից:

Комиссар ЕС по вопросам расширения и политики добрососедства Штефан Фюле 27 сентября прибудет в Армению. Цель визита – вновь подтвердить роль Армении как важного партнера ЕС, дать оценку усилиям Армении по дальнейшему укреплению отношений с Евросоюзом, поощрить дальнейшие реформы в республике, а также подписать два финансовых договора.
В рамках визита в Ереван Штефан Фюле встретится с президентом Армении Сержем Саргсяном, премьер-министром Тиграном Саркисяном, а также с председателями парламентских комиссий по внешним сношениям и европейской интеграции и представителями оппозиции.
Он также примет участие и выступит на семинаре “Усиление роли гражданского общества в демократическом управлении”.
На встречах в Ереване еврокомиссар подчеркнут необходимость для Армении идти по пути реформ при активной поддержке ЕС. Чтобы подчеркнуть эту необходимость он подпишет два договора на общую сумму в 43.1 млн. евро, направленных на финансирование программ по реализации Соглашения об Ассоциации, сообщили PanARMENIAN.Net в офисе Делегации ЕС в Армении.