26 Սեպտեմբեր 2012 - 12:03 AMT
Հայ ազգային կոնգրեսը մտադիր է վաղը կամ հաջորդ օրը ԱԺ պաշտոնական շրջանառության մեջ դնել 2008թ. մարտի 1-2 ողբերգական իրադարձությունների հետաքննության ժամանակավոր խորհրդարանական հանձնաժողովի ստեղծման մասին առաջարկը: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության անդամ, ՀՀ նախկին զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանը: Ըստ նրա, հանձնաժողովի նպատակը կլինի պարզել 10 մարդու մահվան և շուրջ 100 հոգու բեկորային վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները մարտյան իրադարձությունների ժամանակ:
Ջհանգիրյանը նշել է, որ հանձնաժողովը նախորդից կտարբերվի նրանով, որ պետք է գտնի սպանությունների կոնկրետ մեղավորներին, հնարավորություն տա տուժածներին և նրանց հարազատներին դիմել նյութական փոխհատուցման համար:
Նա նշել է, որ խանութների ու ավտոմեքենաների սեփականատերերն, որոնք, իբր, «տուժել են» այդ իրադարձություններին ժամանակ, վաղուց են փոխհատուցում ստացել, ի տարբերություն վիրավորների:
Ջհանգիրյանը հույս է հայտնել, որ այլ խորհրդարանական ուժեր ևս կսատարեն ՀԱԿ նախաձեռնությանը, այդ թվում նաև քաղաքական մեծամասնության ներկայացուցիչները: «Դա յուրօրինակ տեստ կլինի, հասկանալու համար, թե իրականում ով է ցանկանում բացահայտել մարտի 1-ի իրադարձությունները»,-նշել է նա:

Оппозиционный Армянский национальный конгресс (АНК) намерен завтра или послезавтра ввести в официальный оборот Национального собрания предложение по созданию временной парламентской комиссии по расследованию трагических событий 1-2 марта 2008 года.
Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил депутат от АНК, бывший военный прокурор РА Гагик Джангирян. По его словам, целью комиссии станет выяснение убийства 10 человек и огнестрельных и осколочных ранений более 100 человек в ходе мартовских событий.
Джангирян отметил, что эта комиссия будет отличаться от предыдущей временной парламентской комиссии по мартовским событиям, созданной в 2008 году, в частности они намерены найти конкретных виновных в убийствах и ранениях людей, дать пострадавшим и их родственникам возможность обратиться за материальной компенсацией.
В этой связи он заметил, что владельцам магазинов и автомашин, по его словам “якобы пострадавших” во время мартовских событий, давно получили компенсации, в отличии от раненых людей.
Джангирян выразил надежду, что другие парламентские силы также поддержат инициативу АНК, в том числе и представители политического большинства.
“Это будет своеобразным тестом, чтобы узнать кто хочет в действительности раскрыть события 1 марта”,- заметил он.
С 20 февраля 2008 года армянская оппозиция во главе с первым президентом Армении Левоном Тер-Петросяном, который баллотировался на президентских выборах и проиграл, в центре Еревана проводила митинги, выражая недовольство итогами голосования.