2011 թվականին Սևանա լճի մակարդակն առաջին անգամ գերազանցել է 1905 մ նիշը: Այդ մասին 2011թ. բյուջեի կատարողականի մասին լսումների ժամանակ ԱԺ-ում հայտարարել է բնապահպանության նախարարի առաջին տեղակալ Սիմոն Պապյանը: Ըստ նրա, ջրի թափանցիկությունը լճում կազմել է 6-10 մետր:
2011թ. պետբյուջեով բնապահպանության նախարարությանը հատկացվել է 2,727 մլրդ դրամ, իսկ կատարողականը կազմել է 85,28 տոկոս:
Կատարված աշխատանքների թվում փոխնախարարն առանձնացրել է անտառամաքրման աշխատանքները 284 հա, իշխանի 3600 էնդեմիկ մանրաձկների արձակումը լիճ, 3 հանրային լողափերի աշխատանքը Սևանում, որոնք այցելել է մոտ 100 000 մարդ:
ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վահագն Մաքսուդյանն արծարծել է լճի ջրի մակարդակի բարձրացման արդյունքում ջրի տակ հայտնված տարածքների մաքրման հարցը, առաջարկելով նախարարությանը նախապես կատարել մաքրման աշխատանքները, մինչ ջրի մակարդակի բարձրացումը: Սիմոն Պապյանը պարզաբանեց, որ բարդությունը կայանում է նրանում, որ հարկավոր է մրցույթ հայտարարել և կապալառուի գտնել: Այնուամենայնիվ, ըստ նրա, 2011 թվականին մաքրման համար նախատեսված 274 հեկտարից 70 հա մաքրվել է գյուղացիների կողմից ըստ պայմանագրի դեռ ջրի տակ հայտնվելուց առաջ: Սիմոն Պապյանը հավելեց նաև, որ 2012 թվականին նախատեսվում է մինչ ջրի մակարդակի բարձրացումը մաքրել 180 հա:

В 2011г. уровень озера Севан впервые превысил планку в 1905 метров. Об этом в ходе бюджетных слушаний за 2011 год в НС РА сообщил замминистра экологии Симон Папян. По его словам, при этом прозрачность воды в озере составила 6-10 м.
Госбюджетом 2011г. министерству природы охраны было выделено 2,727 млрд драмов, а показатель выполняемости составил 85,28 %.
Среди проделанных работ замминистра отметил работы по очистке леса на 284 га, запуск 3600 эндемических мальков севанской форели в озеро, работу 3 общественных пляжей на Севане, которые посетило 100 тысяч человек.
Представитель ППА Ваагн Максудян поднял вопрос очистки затопленных в результате поднятия уровня воды в озере территорий, предложив министерству сначала очищать территории, затем повышать уровень воды. Симон Папян пояснил, что сложность состоит в объявлении тендера на эти работы и привлечении подрядчика. Тем не менее, по его словам, в 2011 г. из предусмотренных для очистки 274 га 70 га было очищено сельчанами по договору еще до затопления. В связи с этим замминистра добавил, что в 2012 г планируется очистить до затопления 180 га.