27 September 2012 - 10:51 AMT
Անդրադառնալով նախկին կառավարության կատարած աշխատանքներին՝ նախագահը նշել է, որ հիմնականում հաջողվել է իրականացնել նախանշված ծրագրերը, որի մասին է վկայում բոլոր ոլորտներում արձանագրված առաջընթացը: Նախագահը միաժամանակ խոստովանել է, որ կան նաեւ չլուծված կամ մասամբ լուծված խնդիրներ։ Ուստի, ըստ նրա, կառավարությունը պետք է կատարի համապատասխան հետեւություններ եւ ներկայացնի այնպիսի ծրագիր, որը հնարավորություն կտա լուծել պետության առաջ ծառացած խնդիրները։
Բակո Սահակյանի փոխանցմամբ՝ առաջիկա տարիներին տնտեսության զարգացման հիմնական ուղղությունները կլինեն հանքաարդյունաբերությունը, էներգետիկան եւ գյուղատնտեսությունը։ Այս ոլորտներում կան բոլոր նախադրյալները տնտեսական աճի կայուն տեմպերի ապահովման համար։ Նա միաժամանակ անհրաժեշտ համարեց 9-11 տոկոս տարեկան տնտեսական աճի ապահովումը։
Նախագահը վերջում ընդգծել է, որ կառավարության անդամներից ակնկալում է ազնիվ ու քրտնաջան աշխատանք, սրտացավ վերաբերմունք պետության ու ժողովրդի հոգսերի նկատմամբ: «Ինձ համար այլ մոտեցումն անընդունելի ու անթույլատրելի է՝ եւ որպես մարդու, եւ որպես երկրի ղեկավարի»,-եզրափակել է նա։
Իր հերթին վարչապետ Արա Հարությունյանը կառավարության անունից շնորհակալություն հայտնելով վստահության համար, ընդգծել է, որ նոր կառավարության ներուժը բավարար է իրականացնելու համար այն բոլոր ծրագրերը, որոնք կնախանշվեն առաջիկա 5 տարիների համար։
Նա միաժամանակ հավաստիացրեց, որ կառավարության ծրագիրը, օրենքով սահմանված կարգով, կներկայացվի Ազգային ժողովի քննարկմանը, որտեղ հավանություն ստանալուց հետո կանցնեն այդ ծրագրի իրականացմանը։ Այս ամենում վարչապետն ակնկալում է նաեւ հասարակության աջակցությունը, հաղորդում է Karabakh-open.info-ն:

27 September 2012 - 10:40 AMT
Приоритетные направления развития экономики Арцаха в ближайшие годы – горнодобывающая сфера, энергетика и сельское хозяйство
Сегодня состоялось первое заседание правительства Нагорно-Карабахской Республики под председательством президента НКР Бако Саакяна. Касаясь работы правительства за прошедший период, президент отметил, что намеченные программы в целом удалось осуществить, о чем свидетельствует прогресс практически во всех сферах. По признанию президента, есть также нерешенные и незавершенные вопросы. Потому, по его словам, правительство должно сделать соответствующие выводы и представить программу, которая позволит решить возникшие перед государством проблемы.
По словам Бако Саакяна, приоритетными направлениями развития экономики в ближайшие годы будут горнодобывающая, энергетическая и сельскохозяйственная сферы. В этих направлениях есть все предпосылки для обеспечения стабильных темпов экономического роста. Президент отметил также необходимость обеспечения ежегодного 9-11-процентного экономического роста.
В заключение Бако Саакян сказал, что ждет от членов правительства честной и усердной работы, сердобольного отношения к насущным проблемам государства и граждан. “Другой подход для меня недопустим и неприемлем как для человека, так и для главы государства”, – сказал он.
В свою очередь премьер-министр Ара Арутюнян от имени членов правительства выразил благодарность за доверие и подчеркнул, что потенциала нового правительства достаточно для осуществления всех программ, предусмотренных на ближайшие 5 лет.
Премьер заверил, что, согласно закону, программа правительства будет представлена на рассмотрение Национального Собрания, после одобрения которого начнется ее осуществление. По словам премьер-министра, они ждут поддержки общественности, передает Karabakh-open.info.