27 Սեպտեմբեր 2012 - 11:48 AMT
Եվրամիությունը Հայաստանի կառավարությանը 43 մլն եվրո կհատկացնի կառավարության հնարավորությունների ընդլայնման համար: Այդ մասին սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ Կառավարությունում Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում հայտարարել է Եվրոպական միության ընդլայնման և հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն: Նա նաև հայտնել է, որ ՀՀ կառավարության հետ 2 պայմանագիր է կնքվել այդ գումարը տրամադրելու վերաբերյալ, որը կօգնի Հայաստանի պետկառույցներին նախապատրաստվել ԵՄ հետ քաղաքական ասոցիացիային ու տնտեսական ինտեգրմանը:
Շտեֆան Ֆյուլեն ասել է, որ Հայաստանը «ամուր հիմքերի վրա է և մեկնարկում է ամուր հենակետից» երկրում դրական փոփոխություններ են արձանագրվում, ինչը ԵՄ-ն գնահատեց լրացուցիչ 15 մլն եվրո Եվրոպական հարևանության «Ավելին ավելիի դիմաց» ծրագրով: «Գտնում եմ, որ ոչ ոքի, այդ թվում բանակցող թիմի մոտ, կասկած չառաջացավ, որ ԵՄ-ն պատրաստ է աջակցել Հայաստանին եվրաինտեգրման ճանապարհին ի բարօրություն այս երկրի քաղաքացիների ու ԵՄ-ի»,-ասել է նա:
Հայաստանի նվաճումների թվում Ֆյուլեն նշեց մուտքի արտոնագրերը և ռեադմիսիան, դրական արդյունքները Ասոցիատիվ համաձայնագրի ստորագրման հարցում, Հայաստանի մասնակցութունը ԵՄ հետ ազատ առևտրի պայմանագրին: Նա կարևորեց նաև ժողովրդավարացումը նախանշված բարեփոխումների իրականացման ճանապարհին, իսկ դրա համար հարկավոր է ներառել նաև հասարակայնությանը:
Իր հերթին վարչապետը ՀՀ կառավարության անունից շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին ֆինանսական ու տեխնիկական աջակցության համար: «Ֆյուլեի այցը հնարավորություն է տալիս գնահատելու մեր ուժեղ և թույլ կողմերը, ինչպես նաև հստակեցնել հետագա քայլերը»,-ասել է ՀՀ վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանն ասել է, որ ԵՄ աջակցությունն ու ստորագրված պայմանագրերը թույլ կտան հզորացնել կառավարության հնարավորությունները, ինչպես ենթակառուցվածքների զարգացման, սանիտարիայի և ֆիտոսանիտարիայի հարցերի լուծման օրենսդրական բարեփոխումների, հարկային ու մաքսայիրն վարչարարության կատարելագործման ուղղությամբ: «Մենք վստահ ենք, որ այցն ու բանակցությունները Ֆյուլեի հետ, ինչպես նաև ստորագրված պայմանագրերը նոր խթան կհաղորդեն Հայաստան-ԵՄ ինտեգրմանը»,-ասել է նա:

Для повышения возможностей правительства Армении ЕС выделит 43 млн евро. Об этом 27 сентября на совместном с премьер-министром Армении Тиграном Саркисяном пресс-брифинге сказал комиссар ЕС по расширению и политике европейского соседства Штефан Фюле. Он также сообщил, с правительством Армении было подписано 2 договора по предоставлению этой суммы, которая поможет госструктур Армении подготовиться к политической ассоциации и экономической интеграции с ЕС.
Штефан Фюле подчеркнул, что Армения «стоит на твердых основах и двигаетесь от твердой точки опоры», в стране отмечены положительные изменения, которые со стороны ЕС были оценены дополнительными 15 млн евро по программе Европейского соседства «большее взамен большего». «Считаю, что ни кого, в том числе, у переговорной команды, не возникла сомнения в том, что ЕС готов содействовать Армении на пути евроинтеграции на благо гражданам этой страны и на благо ЕС», – сказал он.
Среди достижений Армении комиссар ЕС выделил визовый процесс и реадмиссию, положительные результаты в процессе подписания Ассоциативного соглашения и присоединения Армении к договоры о свободной торговле с ЕС. При этом он придал важность демократической составляющей на пути реализации намеченных реформ и системе ценностей, а для этого Армении следует вовлечь и общественность.
В свою очередь армянский премьер поблагодарил от имени правительства Армении еврокомисара и ЕС за оказанное финансовое и техническое содействие. «Визит Фюле – это возможность оценить наши сильные и слабые стороны, а также уточнить дальнейшие шаги», – сказал премьер Армении.
Тигран Саркисян подчеркнул, что оказанное со стороны ЕС содействие и подписанные договоры позволят усилить возможности правительства Армении, как по линии развития инфраструктур, решения вопросов в санитарии и фитосанитарии, законодательных реформ, совершенствования налогового и таможенного администрирования, так и по линии укрепления демократических институтов. «Мы уверены, что визит и прошедшие переговоры с Штефаном Фюле, а также подписанные договоры придадут новый размах процессу интеграции Армения-ЕС», – сказал он.