ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ղարաբաղյան կարգավորման գծով համանախագահները անցած 20 տարիների ընթացքում հասկացել են, որ Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է ՀՅԴ Հայ դատի և քաղաքական հարցերի գրասենյակի պատասխանատու Կիրո Մանոյանը: «Փոխարինել ԵԱՀԿ ՄԽ այլ միջազգային ատյաններով, կնշանակի կորցնել ևս 20 տարի»,-նշել է նա:
Մանոյանը նաև նշել է, որ Սաֆարովի ներումն ու ազատ արձակումը ուժգին հարված հասցրեց բանակցային գործընթացին, իրավիճակն ավելի անկայուն դարձավ:
Նա նշել է, որ իրենց մեղքի բաժինն ունեն նաև Հունգարիայի իշխանությունները, որոնք պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկեն իրավիճակը և Հայաստանի հետ հարաբերությունները կարգավորելու համար, մասնավորապես, ճանաչելով Արցախի անկախությունը:

Сопредседатели Минской группы ОБСЕ по урегулированию карабахского конфликта за прошедшие 20 лет поняли, что Карабах не может быть в составе Азербайджана. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава центрального офиса “Ай Дат” АРФ “Дашнакцутюн” Киро Маноян. “ Изменение инстанции означает потерять еще 20 лет”, заметил он.
Маноян также отметил, что освободжение азербайджанскими властями Рамиля Сафарова нанесло сильный удар по переговорному процессу, увеличилась нестабильность.
В этой связи он заметил, что свою вину в этом имеют и власти Венгрии, и они должны предпринять соответствующие шаги для исправления ситуации и нормализации отношений с Армений, в частности признать независимость Арцаха.