27 Սեպտեմբեր 2012 - 12:58 AMT
ՀՀ պետական բյուջեից 2012 թ. չորրորդ եռամսյակում ՀՀ Ազգային ժողովում ներկայացված կուսակցություններին կհատկացվի 40,5 մլն դրամ: Այդ մասին այսօր՝ սեպտեմբերի 27-ին ՀՀ կառավարությունն ընդունեց համապատասխան որոշում:
Ինչպես ասաց ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, «Կուսակցությունների մասին» օրենքով յուրաքանչյուր տարի պետական բյուջեում գումարներ են նախատեսվում խորհրդարանական ընտրություններում 3%-ի սահմանագիծը հաղթահարած կուսակցությունների համար:
2012 թ. բյուջեում նախատեսված էր մոտ 69,5 մլն դրամ, որից 29 մլն դրամն արդեն բաշխված է: Մնացյալ 40,5 մլն դրամը կբաշխվի հետեւյալ համամասնությամբ. Հանրապետական կուսակցություն՝ 18,2 մլն դրամ, ԲՀԿ՝ 12,5 մլն դրամ, ՀԱԿ՝ 2,9 մլն դրամ, «Ժառանգություն»՝ 2,4 մլն դրամ, ՀՅԴ՝ 2,3 մլն դրամ, «Օրինաց Երկիր»՝ 2,3 մլն դրամ:

Правительство Армении на заседании 27 сентября приняло решение в четвертом квартале 2012 года выделить из госбюджета 40,5 млн. драмов политическим партиям, представленным в Национальном Собрании Армении.
Как сообщил министр финансов Ваче Габриелян, согласно закону «О партиях», ежегодно в государственном бюджете предусматривается сумма для партий, преодолевших 3% на парламентских выборах.
Государственным бюджетом на 2012 год было предусмотрено 69,5 млн. драмов, из которых 29 млн. драмов уже распределены. Таким образом, остальные 40,5 млн. драмов будут распределены следующим образом:
Республиканская партия Армении получит – 18,2 млн. драмов, «Процветающая Армения» – 12,5 млн., Армянский национальный конгресс – 2,9 млн., «Наследие» – 2,4 млн., АРФ Дашнакцутюн – 2,3 млн., «Оринац еркир» – 2,3 млн. драмов.