28 September 2012 - 10:18 AMT
«Երկիր» միությունը պահանջում է Վրաստանի իշխանություններից զերծ մնալ կեղծիքներից հայաբնակ շրջաններում
Հայրենադարձության եւ հիմնավորման «Երկիր» հասարակական կազմակերպությունների միությունը հանդես է եկել հայտարարությամբ հոկտեմբերի 1-ին Վրաստանում կայանալիք խորհրդարանական ընտրությունների կապակցությամբ: Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է. «Մոտենում է հոկտեմբերի 1-ը` երբ Վրաստանում կանցկացվեն խորհրդարանական ընտրություններ։ Դրանց մասնակցելու է նաև ջավախքահայությունը։ 2004-ից նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլիի գլխավորությամբ Վրաստանը ղեկավարող և այսօր ընտրությունների միջոցով իր իշխանությունը վերարտադրել ձգտող քաղաքական ուժը ոչ միայն որևէ լուծում չի տվել Ջավախքի խնդիրներին, այլ ընդհակառակը, էապես սահմանափակել է ջավախքահայության քաղաքական, քաղաքացիական, լեզվական, կրթական և այլ իրավունքները։
Մասնավորապես`
• Ջավախքում առավել խիստ կերպով են գործադրվում հանրային կյանքի բոլոր ոլորտներում վրացերենի պարտադիր և անայլընտրանքային կիրառմանը վերաբերողօրենքները. վրացերենի չիմացության պատրվակով գործից են ազատվում և էթնիկ վրացիներով են փոխարինվում պետական հիմնարկներում աշխատող հայերը,
• հետևողական քայլեր են ձեռնարկվում Ջավախքում հայալեզու ուսուցման հիմքի վրա դպրոցական համակարգի վերացման ուղղությամբ, այդ թվում գնալովկրճատվում են հայոց լեզվի դասաժամերը հայկական դպրոցներում,
• վրաց ուժային կառույցները հակաօրինական միջոցներով մշտական ճնշման տակ են պահում Ջավախքի հասարակական-քաղաքական կյանքը,
• հետզհետե սահմանափակվում են հայաբնակ շրջաններում ՏԻՄ մարմինների լիազորությունները։
Սահակաշվիլիի վարչակարգը հալածանքների է ենթարկում այն հասարակական-քաղաքական գործիչներին և կառույցներին, որոնք իրենց ձայնն են բարձրացնում ի պաշտպանություն ջավախքահայության իրավունքների։ Վրացական ուժային կառույցների ուղղակի և անուղղակի ճնշումների, սպառնալիքների, շինծու քրեական գործերհարուցելու և հեռակա դատավարություններ անցկացնելու արդյունքում 2008 թ-ից առ այսօր տասնյակ ջավախքահայ ակտիվիստներ ստիպված են եղել հեռանալ երկրից և/կամդադարեցնել իրենց քաղաքական գործունեությունը։ Շինծու մեղադրանքների հիման վրա 10 տարվա ազատազրկման է դատապարտվել ջավախքահայ քաղաքական գործիչ Վահագն Չախալյանը: Վրացական իշխանությունները արհամարհում են հալածանքները դադարեցնելու, Վահագն Չախալյանին և ջավախքահայ այլ ակտիվիստներին ազատ արձակելու Ջավախքի բնակչության, Հայաստանի և հայկական սփյուռքի գործիչների ու կազմակերպությունների կոչերը։
Ջավախքում այսօր տիրող անմխիթար վիճակի համար ամբողջ պատասխանատվությունը կրում է բացառապես Սահակաշվիլիի վարչակարգը։ Ջավախքահայությունը քաջ գիտակցում է, որ իշխող կուսակցության վերընտրման դեպքում ջավախքահայության տարրական իրավունքների ոտնահարման քաղաքականությունը ոչ միայն չի դադարի, այլ ընդհակառակը` նոր թափ կստանա»։
«Ջավախքահայության հիմնական քաղաքական իրավունքներից մեկը ազատ, արդար և մրցակցային ընտրությունների միջոցով Վրաստանի պետական կառավարման և տեղական ինքնակառավարման գործընթացներին մասնակցելն է։ Ինչպես և ջավախքահայության այլ իրավունքները, այս իրավունքը ևս ներկայումս կոպտորեն ոտնահարվում է Սաակաշվիլիի վարչակարգի կողմից։ Նախընտրական շրջանում վրաց իշխանությունների ապօրինի գործողությունները, ընդդիմության ակտիվիստների նկատմամբ ճնշումների և հալածանքների աննախադեպ ալիքը վկայում են այն մասին, որ Սահակաշվիլիի վարչակարգը պատրաստ է վարչական և ուժային ռեսուրսի օգտագործման միջոցով կեղծելու Վրաստանի հայաբնակ շրջաններում ընտրությունների արդյունքները։ Այսինքն, ընտրությունները կարող են կեղծվել նույն այն մեթոդներով, որոնք Ջավախքում գործի էին դրվել 2006, 2008, 2010թթ. ընտրությունների ժամանակ։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը` «Երկիր» միությունը պահանջում է Սաակաշվիլիի վարչակարգից և նրա ջավախքյան գործակատարներից ընտրությունների օրը և ձայների հաշվարկի ընթացքում չբռնանալ ջավախքահայության ընտրական իրավունքների վրա և գործի չդնել քվեարկության արդյունքների կեղծման մեխանիզմը։ Վրաստանի հայաբնակ շրջաններում ընտրությունների կեղծման միջոցով Սաակաշվիլիի վարչակարգի իշխանության վերարտադրությունն անընդունելի է»,-ասվում է «Երկիր» միության հայտարարության մեջ։

28 September 2012 - 10:06 AMT
Союз общественных организаций «Еркир» по репатриации и освоению выступил со специальным заявлениям посвященным предстоящим 1 октября в Грузии парламентским выборам, и правам армян в Джавахке.
“Приближается 1-е октября – день парламентских выборов в Грузии, в которых будет участвовать и армянство Джавахка. Политическая сила, правящая Грузией с 2004-ого года под руководством президента Михеила Саакашвили и сегодня стремящаяся посредством выборов к воспроизводству своей власти, не только не дала решения проблемам Джавахка, но напротив существенно ограничила политические, гражданские, языковые и образовательные права джавахкских армян.
В частности: в Джавахке стали намного более строго применяться законы, касающиеся обязательного и безальтернативного использования грузинского языка во всех сферах общественной жизни, под предлогом незнания грузинского увольняются и заменяются этническими грузинами работающие в государственных учреждениях джавахкские армяне;
осуществляются последовательные шаги, направленные на ликвидацию школьного образования на основе армянского языка, в том числе постепенно сокращаются часы преподавания армянского языка в школах; грузинские силовые структуры, используя противоправные методы, держат под постоянным прессингом общественно-политическую жизнь армянства Джавахка,
постепенно ограничиваются полномочия органов местного самоуправления армянонаселенных районов. Режим Саакашвили подвергает политическим репрессиям джавахкских деятелей и политические структуры, которые поднимают свой голос в защиту прав джавахкских армян. В результате прямого и косвенного давления грузинских силовых структур, угроз, возбуждения уголовных дел и проведения заочных судопроизводств с 2008-ого года по настоящее время десятки армянских политических активистов Джавахка были вынуждены покинуть страну и/или прекратить политическую деятельность. По сфабрикованным обвинениям к десяти годам лишения свободы был приговорен джавахкский политический деятель Ваагн Чахалян. Грузинские власти игнорируют призывы армянства Джавахка, деятелей и организаций Армении и армянской диаспоры прекратить репрессии, освободить Ваагна Чахаляна и других незаконно осужденных армянских политических активистов.
Режим Саакашвили несет всю ответственность за неутешительную ситуацию в Джавахке. Армянство Джавахка хорошо осознает, что в случае переизбрания правящей партии, политика ущемления элементарных прав джавахкских армян не только не прекратится, но наоборот, получит новый размах.
Одним из основных политических прав армянства Джавахка является участие в государственном управлении и в местном самоуправлении посредством свободного, справедливого и конкурентного избирательного процесса. Как и другие права джавахкских армян, это право также грубо ущемляется режимом Саакашвили. Противоправные действия грузинских властей в предвыборный период, беспрецедентная волна репрессий и давления в отношении оппозиционных активистов свидетельствуют о том, что режим Саакашвили готов к фальсификации итогов голосования в армянонаселенных регионах Грузии посредством использования административного и силового ресурса. То есть могут быть использованы те же методы фальсификации, которые были применены в Джавахке во время выборов 2006, 2008, 2010 годов.
Принимая во внимание вышеизложенное, Союз «Еркир» требует от грузинских властей, а также от обслуживающих их волю прислужников на местах, в день выборов и во время подсчета голосов воздержаться от совершения насилия над избирательными правами джавахкских армян и не запускать механизм фальсификации результатов голосования. Воспроизводство власти режима Саакашвили посредством фальсификации выборов в армянонаселенных районах Грузии недопустимо”,- говорится в заявлении «Еркир».