28 Սեպտեմբեր 2012 - 11:12 AMT
Ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի պատգամավորները կքվեարկեն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր, Հայաստանի ԱԳՆ նախկին ղեկավար Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու դեմ, կարծում է ՀԱԿ անդամ «Քրիստոնեա-ժողովրդական վերածնունդ» կուսակցության նախագահ Սոս Գիմիշյանը:
Գիմիշյանի խոսքով, նա կողմ է, որպեսզի Օսկանյանի գործը հետաքննվի, և միայն դատարանի որոշումից հետո, եթե նա իսկապես մեղավոր է, ձերբակալվի:
Գիմիշյանը նաև հավելել է, որ անձամբ հանդես է գալիս պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու դեմ, և ժամանակին, չնայած Վանո Սիրադեղյանի հետ հակամարտությանը, խորհրդարանում քվեարկել է նրան պատգամավորական անձեռմխելիությունից զրկելու դեմ:
Իր հերթին ՀՀԿ-ական պատգամավոր Լեռնիկ Ալեքսանյանը նշել է, որ առանց Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու անհնար է գործի նորմալ հետաքննությունը:
Ինչ վերաբերվում է այն հայտարարություններին, որ Օսկանյանի գործը քաղաքական դրդապատճառներ ունի, ապա Լեռնիկ Ալեքսանյանի խոսքով, այդ հարցին կպատասխանեն հետաքննությունից հետո ներկայացված փաստերը:
Պետք է նշել, որ թե Լեռնիկ Ալեքսանյանը, թե Սոս Գիմիշյանը, դրական կարծիք ունեն Վարդան Օսկանյանի մասին: Հայաստանի գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը երեկ դիմել է ԱԺ՝ առաջարկելով պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկել ԲՀԿ-ական պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին «Սիվիլիթասի» միջոցով փողերի լվացման գործի առնչությամբ:

28 Сентябрь 2012 - 10:39 AMT
Депутаты от оппозиционного Армяснкого национального конгресса (АНК) будут голосовать против лишения депутата от “Процветающей Армении”, экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности, считает глава входящей в АНК партии “Христианско-демократическое возрождение” Сос Гимишян.
По словам Гимишяна, он зато, чтобы дело Осканяна расследовалось, и лишь после приговора суда, если тот действительно виновен, он был арестован.
Он также добавил, что сам выступает против лишения депутатов неприкосновенности, и в свое время, несмотря на сильный конфликт с Вано сирадегян, голосовал в парламенте против лишения Сирадегяна депутатской неприкосновенности.
В свою очередь депутат от правящей Республиканской партии Армении (РПА) Что касается заявлений, что дело Осканяна политически мотивировано, то по словам Алексаняна, ответ на этот вопрос дадут предъявленные после расследования факты.
Следует отметить, что при всем этом, и Лерник Алексанян, и Сос Гимишян, были положительного мнения о Вардане Осканяне.
Генпрокурор Армении Агван Овсепян вчера обратился в Национальное собрание с предложением лишить депутата от “Процветающей Армении” Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности в связи с делом об “отмывании денег” фондом “Сивилитас”.