29 Սեպտեմբեր 2012 - 10:34 AMT
Հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը և հոգաբարձուների խորհրդի անդամներ Ռաֆիի Կասարջյանը, Ավետիք Չալաբյանը, Սեմ Սամուելյանը և Արտաշես Շիրիկյանը այսօր Երևանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեցին հիմնադրամի բացման մասին: «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի նպատակն է օգնել և խթանել հայերի վերադարձը հայրենիք:
Հիմնադրամի տնօրեն Վարդան Մարաշլյանը ներկայացրեց այն երեք ծրագրային ուղղությունները, որոնցով աշխատելու է հիմնադրամը: Ըստ տնօրենի՝ իրենք սփյուռքում ակտիվորեն ներկայացնելու և տարածելու են հայրենադարաձության գաղափարը, աջակցելու են հայ հասարակաության մեջ այն անձանց իտեգրմանը, ովքեր որոշել են վերադառնալ հայրենիք և խթանելու են հայրենադարձությանը նպաստող պետական քաղաքականության և հասարակական միջավայրի ձևավորմանը:
Հիմնադրամը ստեղծվել է Հայաստանի և Սփյուռքի մի խումբ շահագրգիռ և կայացած մասմնագետների և հասարակական գործիչների ջանքերով:
Արդեն գործում է նաև «Վերադարձ Հայաստան» հիմնադրամի կայքը, որը ներակյացնում է տեղեկություններ այն մարդկանց մասին, ովքեր ցանկանում են վերադառնալ հայրենիք կամ արդեն վերադարձել են:

Фонд “Возвращение в Армению” начал официально действовать с 29 сентября. Исполнительный директор фонда Вардан Марашлян и члены совета попечителей Раффи Касарджян, Аветик Чалабян, Сем Самуелян и Арташес Ширикян 29 сентября во время пресс-конференции объявили об открытии фонда. Цель фонда – помочь и стимулировать возвращение армян на родину.
Директор фонда Вардан Марашлян представил три программных направления, в которых будет работать фонд. По словам директора, они намерены в диаспоре активно представлять и распространять идею возвращения на родину, помогать интеграции в общество тем, кто решил вернуться, а также стимулировать формирование государственной политики и общественной среды для возвращения армян на родину.
Фонд создан усилиями ряда заинтересованных и состоявшихся специалистов и общественных деятелей из Армении и диаспоры.
Уже действует сайт фонда “Возвращение в Армению”, который представляет сведения о тех людях, кто желает вернуться на родину или уже вернулся.