1 Հոկտեմբեր 2012 - 08:37 AMT
Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Վոլֆգանգ Տիրզեն, սեպտեմբերի 30-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ 1915 թվականի Հայոց մեծ եղեռնի հուշահամալիր և ծաղիկներ դրեց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հուշարձանին։, հայտնում է ԱԺ մամլո ծառայությունը:
Բունդեսթագի փոխնախագահն, ով առաջին անգամ է այցելում Հայաստան, եղավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացավ Հայոց մեծ եղեռնը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում կատարեց «Պատվո հյուրերի» հուշամատյանում, նշելով. «Դատապարտում ենք Ցեղասպանությունն ու պարտավորվում խաղաղություն հաստատել և պաշտպանել մարդու իրավունքները»։
Վոլֆգանգ Տիրզեն լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ նշեց. «Գերմանական ժողովուրդը հիշում է 20-րդ դարում նաև տարբեր ժողովուրդների դեմ կատարված հանցագործությունները։ Գերմանիայի Բունդեսթագը 2005 թվականին իր որոշմամբ դատապարտել է հայ ժողովրդի ջարդերը և դիրքորոշում հայտնել այդ պատմական իրադարձությունների առնչությամբ։ Մենք կարծում ենք, որ այդպիսի պատմական իրադարձությունները պետք է արժանանան գնահատանքի և դատապարտվեն»:

1 Октябрь 2012 - 09:17 AMT
Вице-председатель Бундестага Германии Вольфганг Тирзе 30 сентября в сопровождении вице-спикера парламента Армении Эдуарда Шармазанова посетил Мемориал памяти жертв Геноцида армян “Цицернакаберд”, сообщают в пресс-службе НС РА.
Вольфганг Тирзе, посетивший Армению впервые, также побывал в Музее-институте Геноцида армян. В книге почетных гостей он написал: “Осуждаем Геноцид и обязуемся установить мир и защищать права человека”. В беседе с журналистами Вольфганг Тирзе отметил, что народ Германии помнит осуществленные в 20 веке различные преступления против народов.
“В 2005 году Бундестаг осудил погромы армянского народа и выразил свое отношение в связи с этими событиями. Мы считаем, что подобные исторические события должны удостоиться соответствующей оценки и должны быть осуждены”, – отметил он.