Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը դեռ չի կողմնորոշվել Վարդան Օսկանյանի գործի վերաբերյալ: Այդ մասին լրագրողներին հայտարարել է ՀՀԿ խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը:
«Մենք դեռ չենք ստացել մեզ հետաքրքրող հարցերի պատասխանները, հետևաբար, այդ հարցի շուրջ կոնկրետ որոշում դեռ անհնար է կայացնել»,- ասել է Սահակյանը և հավելել, որ «խորհրդարանը հետաքննչական մարմին չէ, նա այլ լիազորություններ ունի»: Սահակյանի խոսքով, հարցն արդեն հասարակական հնչեղություն է ստացել և հիմա յուրաքանչյուր պատգամավորի առաջ խնդիր է դրված կողմնորոշվել այդ հարցի վերաբերյալ:
«Մենք չենք ղատապարտում Օսկանյանին: Մենք դրա իրավունքը չունենք»,- նշել է նա: Այսօր` հոկտեմբերի 1-ին, խորհրդարանը քննարկում է գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությունը Վարդան Օսկանյանին փողերի լվացման փաստով քրեական գործով որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին:

Республиканская партия Армении еще не определилась относительно дела Вардана Осканяна. Об этом в парламенте журналистам заявил глава фракции РПА Галуст Саакян.
«Мы пока не получили ответы на интересующие нас вопросы, следовательно, конкретное решение по данному вопросу пока принять невозможно», – заявил Галуст Саакян. Он также заметил, что «парламент – не следственный орган, у него другие полномочия». По словам Саакяна, вопрос уже получил общественную огласку и теперь перед каждым депутатом стоит задача определиться касательно него.
«Мы не осуждаем Осканяна. Мы не имеем на это права», – заметил он.
Сегодня, 1 октября, парламент обсуждает ходатайство генерального прокурора Агвана Овсепяна о привлечении Вардана Осканяна в качестве обвиняемого к уголовному делу по факту отмывания денег.