Լալա Մնացականյանի բեմադրած Կարել Չապեկի «Մայրը» ներկայացումն արժանացել է «Բելայա վեժա» փառատոնի «հանդիսատեսի համակրանք» մրցանակին: Փառատոնն անցկացվում է բելառուսական Բրեստ քաղաքում:
Մշակույթի նախարարությունում տեղի ունեցած մամուլի ասուլիսի ժամանակ արտիստուհին նշեց, որ հանդիսատեսը 20-25 րոպե հոտնկայս ծափահարում էր:
Փառատոնի կազմակերպիչները նաև զարմացած էին, որ ներկայացման մեջ ներգրավված են երկրորդ կուրսի ուսանողներ:
Փառատոնի կազմակերպիչները ստիպված էին մինչ փառատոնի ավարտը մրցանակը հանձնել նրանց: Ներկայացման ժամանակ դահլիճում միայն 8 հայ է ներկա եղել:
Ասուլիսին ներկա երիտասարդ դերասաններից մեկն էլ նշեց, որ դահլիճում ներկա ադրբեջանցի մասնակիցները ցուցադրաբար դուրս են եկել դահլիճից` տեսնելով հանդիսատեսի ջերմ ընդունելությունը:
Բեմադրությունը նվիրված է Հայոց բանակի կազմավորման 20-ամյակին: Կարել Չապեկը 20-րդ դարի չեխ ականավոր արձակագիր և դրամատուրգ է: «Մայրը» պիեսի գաղափարը հեղինակին հուշել է նրա կինը:
Պիեսի հիմքում ընկած է մի ընտանիքի պատմություն, որտեղ մայրն ամեն գնով փորձում է պաշտպանել իր զավակներին, և մայրական անսահման սերը պայքարի մեջ է մտնում պարտքի գիտակցության հետ:

1 Октябрь 2012 - 12:10 AMT
Спектакль по пьесе Карела Чапека “Мать”, поставленный актрисой Лалой Мнацаканян, удостоился “зрительских симпатий” фестиваля “Белая вежа”, который проходил в белорусском городе Брест.
Во время пресс-конференции в Министерстве культуры РА актриса отметила, что зритель 20-25 минут аплодировал, стоя.
Организаторы фестиваля были крайне удивлены тем, что в спектакле играли студенты второго курса.Они просто вынуждены были по завершении фестиваля вручить приз армянским актерам. Во время спектакля в зале находилось 8 армян.
Один из молодых актеров, присутствовавший на пресс-конференции, сказал, что азербайджанские участники фестиваля демонстративно покинули зал, увидев теплый прием зала.
В основе антифашистской пьесы лежит история одной семьи, в которой мать любой ценой пытается защитить своих детей, и где приходится выбирать между материнскими чувствами, патриотизмом и гражданским долгом.