1 Հոկտեմբեր 2012 - 13:09 AMT
ԱԺ փոխխոսնակ, իշխող ՀՀԿ կուսակցության ներկայացուցիչ Էդուարդ Շարմազանովը մեկնաբանել է «Բարգավաճ Հայաստանի» այն մեղադրանքը, թե Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ գործը ԲՀԿ քաղաքական հետապնդում է:
Ըստ ԱԺ փոխխոսնակի, իր համար անհասկանալի է ԲՀԿ-ական իր գործընկերների այդքան մեծ զգացմունքայնությունը: «Ես ամենևին այն կարծիքի չեմ, որ որևէ քաղաքական ուժ Հայաստանում հետապնդման է ենթարկվում»,-ասել է նա:
Շարմազանովը հորդորել է բոլորին սպասել քննարկումների ավարտին ԱԺ-ում՝ նշելով, որ ամեն ինչ պետք է արվի իրավաբանական հարթության վրա, և խոսքը չի գնում Վարդան Օսկանյանին ձերբակալելու մասին:
Ինչ վերաբերում է Օսկանյանի մեղադրանքներին իշխանությունների հասցեին, թե նրանք այլընտրանք չեն հանդուրժում և իր գործը սպառնում է ժողովրդավարությանը Հայաստանում, ապա Շարմազանովը հայտարարել է, որ այդ հարցերի պատասխանները կտան նրա կուսակիցները ԲՀԿ-ից: Նա միայն նկատել է, որ 10 տարի առաջ հաստատ ժողովրդավարության հետ կապված իրավիճակը Հայաստանում ավելի բարվոք չէր, քան հիմա»:

Вице-спикер Национального собрания Армении, представитель правящей РПА Эдуард Шармазанов прокомментировал обвинение партии “Процветающая Армения” (ППА), что дело о лишении Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности является политическим преследованием ППА.
По словам вице-спикера, ему непонятна столь эмоциональная позиция коллег из ППА. “Я совершенно не придерживаюсь мнения, что в отношении какой-либо политической силой в Армении осуществляется преследованием”,- подчеркнул он.
Шармазанов призвал всех дождаться завершения обсуждений в парламенте, заметив, что все должно быть сделано в юридической плоскости, и речь не идет о том, что бы арестовать Вардана Осканяна.
Что касается обвинений Вардана Осканяна в адрес властей, что они не терпят какой-либо альтернативы себе и что его дело является угрозой для демократии в Армении, Шармазанов заявил, что ответы на эти вопросы дадут его товарищи из РПА. Он лишь заметил, что “10 лет назад ситуация с демократией в Армении было точно не лучше, чем сейчас”.