1 Հոկտեմբեր 2012 - 13:55 AMT
ԱԺ Հայ ազգային կոնգրեսի խմբակցության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը գտնում է, որ ԲՀԿ անդամ, ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանի գործն ոչ այլ ինչ է, քան իշխանությունների ու ԲՀԿ-ի «էժանագին քաղաքական շոուն»: Այդ մասին նա հայտարարել է խորհրդարանում Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին քննարկումների ժամանակ: Ըստ Փաշինյանի, առաջիկա նախագահական ընտրությունների ժամանակ շրջանառության մեջ կդրվի այն գաղափարը, որ նախորդ ընտրությունները քաղաքական ցնցումների պատճառ դարձան և այժմ պետք է խուսափել դրանից ու համախմբել ժողովրդին, որի արդյունքում կոալիցիոն կառավարությունը կփոխարինվի ազգային միասնության կառավարությամբ՝ նախագահական ընտրությունների ժամանակ «երդվյալ թշնամիներ» նախկին գործընկերները կրկին կմիավորվեն:
Փաշինյանը նշել է, որ «իր համար անընդունելի է 2008թ. ողբերգական իրադարձությունների համար մեղավորներին պաշտպանելը և նա չի կարող քվեարկել նրանց օգտին»: «Ինձ համար Վարդան Օսկանյանը, Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը նույն հանցավոր խմբի անդամներ են, որը գնդակահարեց մարդկանց 2008թ. մարտի 1-ին»,-ասել է Փաշինյանը:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը սեպտեմբերի 27-ին միջնորդությամբ դիմել էր ԱԺ՝ առաջարկելով պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկել ԲՀԿ խմբակցության անդամ, ՀՀ ԱԳ նախկին նախարար Վարդան Օսկանյանին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կողմից «փողերի լվացման» գործի հետաքննության շրջանակներում:–ԿԱ

Депутат парламента Армении от оппозиционного Армянского национального конгресса Никол Пашинян считает дело против члена партии “Процветающая Армения”, экс-главы МИД РА Вардана Осканяна “дешевым политическим шоу”, организованном властями и самой ППА. Об этом он заявил на обсуждениях в парламенте Армении вопроса о лишении Осканяна депутатской неприкосновенности. По мнению Пашиняна, во время предстоящих президентских выборов в оборот войдет идея о том, что предыдущие выборы привели к политическим потрясениям и сейчас надо избежать этого и сплотить народ, результатом чего станет замена коалиционного правительства правительством национального единства. «Заклятые враги»-бывшие партнеры по партии вновь объединятся, добавил он.
Пашинян подчеркнул, что «для него невозможна защита виновников трагических мартовских событий 2008 года и не может за них голосовать». «Для меня Вардан Осканян, Роберт Кочарян и Серж Саргсян являются членами преступной группы, расстрелявшей людей 1 марта 2008 года», сказал Никол Пашинян.