1 Հոկտեմբեր 2012 - 14:19 AMT
ՀՀ ԶՈւ մարտական պատրաստության պլանի համաձայն` հոկտեմբերի 1-ից մեկնարկել են մեկամսյա ռազմավարական հրամանատարաշտաբային զորավարժությունները: Այս մասին PanARMENIAN.Net-ին հայտնում են ՀՀ ՊՆ լրատվական ծառայությունից:
Զորավարժությունների նպատակներն են ՀՀ ԶՈՒ ծավալման և մարտական կիրառման պլանների գործնական ստուգումը, ներգրավված ուժերի և միջոցների մարզումը, զորահավաքային խնդիրների կատարման ուղղությամբ ՀՀ պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմիններին, ՀՀ ԶՈւ ղեկավարման օղակներին և զորահավաքային ռեսուրսներին գործնական փորձի հաղորդումը, զորավարժություններին ընդգրկված ուժերի, միջոցների, զորահավաքային մարմինների և ռեսուրսների հնարավորությունների ուսումնասիրումը և ճշգրտումը, շտաբների գործողությունների ներդաշնակումը:
Անցկացվող զորավարժությունները հնարավորություն կտան կատարելագործել պաշտպանության նախապատրաստման և վարման մարտական խնդիրների կատարման, զորքերի վերախմբավորման և փոխգործակցության գործնական հմտությունները, անձնակազմի դաշտային վարժվածության մակարդակը:

1 Октябрь 2012 - 14:48 AMT
Согласно плану боевой подготовки ВС РА, с 1 октября в Армении стартовали месячные командно-штабные военные учения. Об этом PanARMENIAN.Net сообщают в пресс-службе Министерства обороны РА.
Цель учений – практическая проверка разворачивания и боевого применения планов ВС РА, тренировка вовлеченных сил и средств, передача практического опыта государственным органам и органам местного самоуправления РА, руководящим звеньям ВС РА и мобилизационным ресурсам, изучение и уточнение возможностей вовлеченных сил, средств, мобилизационных органов и ресурсов, координация действий штабов.
Военные учения дадут возможность усовершенствовать практические навыки подготовки к обороне и выполнения боевых задач, перегруппировки и взаимодействия войск. Об этом говорится в сообщении Минобороны РА.