2 Հոկտեմբեր 2012 - 09:43 AMT
«Ժառանագություն» խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Ռուբեն Հակոբյանը հայտարարել է, որ խմբակցությունը կսատարի Վարդան Օսկանյանին և կբոյկոտի Վ.Օսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ քվեարկությունը:
Հակոբյանը հորդորել է քաղաքական մեծամասնությանը հետ կանչել Օսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ առաջարկը, քանի որ դա վնասում է ինչպես խորհրդարանի, այնպես էլ երկրի հեղինակությանը:
«Ստացվում է, որ մենք 10 տարի մեր արտաքին քաղաքականությունը վստահել ենք ֆինանսական մախինատորի»,-ասել է նա:
Հակոբյանը նշել է նաև, որ խորհրդարանում արդեն ավանդույթ է դարձել պատգամավորներին անձեռնմխելիությունից զրկելը՝ հիշեցնելով, որ դա տեղի ունեցավ ոչ միայն 2008թ. մարտին, այլ նաև 1996թ. սեպտեմբերի 26-ին, երբ իրեն, Վազգեն Մանուկյանին, Պարույր Հայրիկյանին, Շավարշ Քոչարյանին զրկեցին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից այն դեպքում, երբ նրանց մեղադրում էին մահապատիժ ենթադրող հոդվածներով:
Ըստ նրա, եթե 1996 թվականին մեծմասնությունը «հաճույքով նրանց մահվան չուղարկեր, չէր լինի 2008թ. մարտի քվեարկությունը, և եթե ԲՀԿ-ն չսատարեր 2008թ. մարտի 1-ի գործով մեղադրվողներին անձեռնմխելիությունից զրկելուն, այժմ չէր խնդրի, որ ընտրությունները բոյկոտվեն՝ պաշտպանելու համար Վարդան Օսկանյանին»:

2 Октябрь 2012 - 09:17 AMT
Рубен Акопян: “Наследие” будет бойкотировать голосование по лишению Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности
Глава парламентской фракции “Наследия” Рубен Акопян сообщил, что фракция поддержит Вардана Осканяна и будет бойкотировать голосование по лишению его депутатской неприкосновенности.
Акопян призвал политическое большинство отозвать обращение о лишении Осканяна депутатской неприкосновенности, так как это наносит вред авторитету как парламента, так и страны на международной арене.
“Получается, что десять лет нашу внешнею политику представлял простой финансовый махинатор”,- заметил он.
Акопян так же отметил, что в парламенте Армении уже сложилась традиция лишения депутатов неприкосновенности, напомнив, что это было не только в марте 2008 года, но и 26 сентября 1996 года, когда его, Вазгена Манукяна, Паруйра Айрикяна, Шаварша Кочаряна лишили депутатской неприкосновенности в то время, когда их обвиняли по статьям, предусматривающим смертную казнь.
По его словам, если бы в 1996 году большинство “с удовольствием не посылало бы их на смерть”, то не было бы голосования в марте 2008 года, и если бы “Процветающая Армения” не поддержала лишение депутатской неприкосновенности обвиняемых по делу первого марта 2008 года, то сейчас не просило бы бойкотировать выборы для защиты Вардана Осканяна.