2 Հոկտեմբեր 2012 - 09:27 AMT
Այսօր Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնում կբացվի թվով 10-րդ «Հայֆեստ» թատերական միջազգային փառատոնը: Այն կբացի «Դադադադան տենկո» ճապոնական թմբկահարների խումբը, որը կներկայանա երաժշտական և պարային ներկայացմամբ: Փառատոնի նախագահ Արթուր Ղուկասյանի խոսքով նրանք մի քանի տարի աշխատել են, որպեսզի ճապոնական խումբը գա Հայաստան:
Թատերախմբի պարող Մոնդորի Իսայան լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ ժամանակակից մշակույթը համադրում են ճապոնական ավանդույթների հետ: «Հայաստանն այն երկիրն է, որը երկար ժամանակ ցանկանում էինք այցելել, և հայկական մշակույթն իմ կարծիքով ազդեցություն է ունեցել մեր մշակույթների վրա» ,-ասաց նա:
Ճապոնացիները Հայաստան են եկել Վրաստանից. «Լինել մայրաքաղաքում և միաժամանակ այսքան սարեր տեսնել, զարմանալի է և գեղեցիկ: Ես Արարատը տեսա և կարծում եմ, որ այն իրոք նման է մեր Ֆուձիյամային» ,-հավելեց նա:
Խումբն առանձնանում է նրանով, որ բացի երաժշտական գործիքներից, նրանք օգտագործում են պար, երգ, որը հաճախ չի հանդիպում:
«Հայֆեստ» փառատոնը տեղի կունենա հոկտեմբերի 2-9-ը: Այս տարի փառատոնն անցնում է Never miss կարգախոսով, իսկ տարվա խորհրդանիշն է տարբեր լեզուներով գրած Հայֆեստ բառից ստեղծված թիրախը:
Այս տարվա մասնակիցների թվում են 25 խմբեր 17 երկրից, որոնք հանդես կգան 10 բեմերում: Փառատոնին մասնակցելու են այս տարվա Պերմ-սթրիթ բացօթյա փառատոնի մասնակիցները Պորտուգալիայից, Ֆրանսիայից և այլ երկրներից:

2 Октябрь 2012 - 10:27 AMT
Сегодня, 2 октября, в Ереване в Русском драматическом театре им. Станиславского откроется 10-ый международный театральный фестиваль “Айфест”. Фестиваль откроет группа барабанщиков “Дадададан тенко” из Японии, которые выступят с музыкальным и хореографическим представлением. Председатель фестиваля Артур Гукасян сказал, что они несколько лет трудились над организацией визита группы в Армению.
Танцор группы Мондори Исая во время встречи с журналистами сказал, что они совмещают современное искусство и японские традиции. “Армения – это страна, которую мы давно мечтали посетить, и, мне кажется, армянская культура имела определенное влияние и на развитие нашей культуры”, – сказал он.
Японская группа приехала в Армению из Грузии. “Быть в столице и одновременно видеть такие горы, это удивительно и прекрасно, Я увидел гору Арарат, думаю, он, действительно, похож на нашу Фудзияму”, – добавил он.
Еще группа отличается тем, что кроме игры на музыкальных инструментах они в своих выступлениях используют песни, танцы, что встречается довольно редко.
Фестиваль “Айфест” состоится с 2 по 9 октября. В этом году фестиваль пройдет под лозунгом “Never miss”.