2 Հոկտեմբեր 2012 - 11:57 AMT
ՀՀ ԱԺ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը չի բացառում, որ հնարավոր են միջնորդություններ այլ պատգամավորներին, այդ թվում նաև ՀՀԿ-ի, պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին: Ինչ վերաբերվում է ԲՀԿ պատգամավոր, ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Վարդան Օսկանյանի գործին, ապա նա հայտարարել է, որ համաձայն չէ որոշ հայտարարությունների հետ այն մասին, որ «մենք հանձնում ենք մարդկանց»:
Նրա խոսքով, կա օրենքով հաստատված կարգ, և ԱԺ խոսնակները պարտավոր են հետևել դրան: Ինչ վերաբերվում է Վարդան Օսկանյանի հայտարարությանը, որ նա իրեն խաբված է զգում Հովիկ Աբրահամյանի կողմից, ապա վերջինս ասել է, որ նա երբեք ոչ ոքի չի խաբել:
Նա նաև հերքել է լուրերն այն մասին, որ Օսկանյանը չի իմացել, որ Հովիկ Աբրահամյանի հետ իր հանդիպմանը ներկա կլինի նաև գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը: Լրագրողների հարցին այն մասին, թե անձամբ նա ինչ կարծիք ունի Օսկանյանի գործի մասին, մեղավոր է նա, թե ոչ, Աբրահամյանը պատասխանել է, որ նա չի ղեկավարվում տպավորություններով, այլ միայն պետության և ժողովրդի շահերով:
Տվյալ պահին Հայաստանի խորհրդարանում սկսվել է Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցի շուրջ քվեարկությունը:

Спикер НС Армении Овик Абраамян не исключает, что возможны обращения о лишении депутатской неприкосновенности и других депутатов, в том числе, и из правящей Республиканской Партии Армении. Что касается дела члена партии «Процветающая Армения», экс-главы МИД РА Вардана Осканяна, то он выразил свое несогласие с некоторыми прозвучавшими заявлениями о том, что “мы сдаем людей”.
По его словам, есть установленный законом порядок, и спикеры Национального собрания обязаны следовать ему. Что касается заявления Вардана Осканяна, что он чувствует себя обманутым Овиком Абраамяном, то последний подчеркнул, что он никого и никогда не обманывал.
Он также опроверг слухи о том, что Вардан Осканян не знал, что на его встрече с Овиком Абраамяном будет присутствовать и генпрокурор Агван Овсепян. На вопрос журналистов о том, каково его личное мнение о деле Осканяна, виновен он или нет, Абрамян ответил, что он не руководствуется впечатлениями, а лишь интересами государства и народа.
На данный в парламенте Армении началось голосование по вопросу лишения Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности на основе обращения генпрокурора РА с целью изменения его процессуального статуса и привлечения Осканяна в качестве обвиняемого по делу об отмывании денег.