2 October 2012 - 12:22 AMT
Է. Նալբանդյան. Միջազգային հանրությունը պետք է միասնաբար հանդես գա ցեղասպանությունների դատապարտման հարցում
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Նյու Յորքում ելույթ է ունեցել ՄԱԿ Գլխավոր վեհաժողովի 67-րդ նստաշրջանում: Իր ելույթում անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության թեմային, նա մասնավորապես ասել է. «ՄԱԿ-ը հաջորդ տարի նշելու է Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման ու պատժման մասին կոնվենցիայի 65-ամյակը: Այդ տարեդարձը կարևոր հանգրվան է լինելու` այդ կոնվենցիան ցեղասպանության հանցագործության դեմ պայքարն առավել արդյունավետ գործիք դարձնելու համար: Ցեղասպանության ժխտումը և անպատժելիությունը ճանապարհ են հարթում մարդկության դեմ նոր հանցագործությունների կրկնման համար:
Որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության արհավիրքները վերապրած ազգի զավակներ՝ մենք համոզված ենք, որ անկախ որևէ նկատառումից, միջազգային հանրությունը պետք է միասնաբար հանդես գա ցեղասպանությունների ճանաչման ու դատապարտման հարցում, որպեսզի կարողանա կանխել դրանք: Այս միաձայնության պակասի պատճառով է, որ աշխարհը կանգնում է մարդկության դեմ հանցագործությունների նոր փորձերի: Խորապես համոզված ենք, որ այս հարցը մեր ընդհանուր օրակարգի առաջնային շարքերում պետք է լինի: Մենք պետք է կրկին անգամ հանձնառություն ստանձնենք այնպիսի աշխարհ ունենալու համար, որում ցեղասպանության հանցագործությունն այլևս երբեք չի կրկնվի:
Հայաստանը շարունակելու է ընդհանուր պատասխանատվության իր բաժինը կրել` օժանդակելով ՄԱԿ-ին` որպես այսօրվա աշխարհի բազմաթիվ մարտահրավերները դիմագրավելուն ուղղված երկխոսության, բազմակողմանիության ու հավաքական գործողությունների հարթակ», հայտնում է ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, выступая на 67-ой сессии Генеральной Ассамблеи ООН, затронул, помимо прочего, тему Геноцида армян. По его словам, в следующем году ООН будет отмечать 65-летие принятия Конвенции о предотвращении и наказании за преступление геноцида. Эта дата станет важным этапом, чтобы сделать конвенцию более эффективным орудием в борьбе с геноцидами. Отрицание и безнаказанность за совершение геноцида расчищают дорогу для новых преступлений против человечества, отметил Налбандян.
«Как сыны народа, пережившего трагедию первого геноцида 20-го века, мы уверены, что мировое сообщество должно объединиться в вопросе признания и осуждения геноцидов, чтобы суметь предотвратить их. Из-за недостатка этого единства мир сталкивается с новыми попытками совершения преступлений против человечества. Я уверен, что этот вопрос должен быть одним из основных в нашей общей повестке. Мы должны вновь взять на себя обязательство построить такой мир, где повторений геноцидов не будет.
Армения и дальше будет нести свою долю ответственности и будет и дальше содействовать ООН как площадке для преодоления стоящих перед сегодняшним миром многочисленных вызовов», – сказа Эдвард Налбандян.