3 Հոկտեմբեր 2012 - 09:08 AMT
Քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը հույս ունի, որ Հայաստանի նախկին նախագահներ Ռոբերտ Քոչարյանը և Լևոն Տեր-Պետրոսյանը կմասնակցեն գալիք նախագահական ընտրություններին, ինչը քաղաքական մրցակցություն կստեղծի երկրում: «Նրանք պատասխանատու են այն երկրի համար, որը ստեղծել են»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է նա: Դրա հետ կապված Շիրինյանը նշել է, որ Հայաստանում ընտրություններին մասնակցելու համար պետք են ռեսուրսներ, որոնք ունեն այդ թեկնածուները:
Քաղաքագետի խոսքով, հայկական ընդդիմությունը կազմակերպված չէ, «և չկա ֆավորիտ, այն կերպարը, որը կարող է առաջ տանել, ստեղծել մրցակցություն»:
Շիրինյանը նաև նշել է, որ Հայաստանի համար ցանկալի կլինի վրացական սցենարի կրկնությունը, որպեսզի քաղաքական պայքարում ընդգրկվի խոշոր ֆինանսական ռեսուրսներով ընդդիմադիր թեկնածու Բիձինա Իվանիշվիլիի նման մեկը:

Политолог Левон Ширинян надется, что экс-президенты Армении Роберт Кочарян и Левон Тер-Петросян примут участие в предстоящих президентских выборах, что создаст политическую конкуренцию в стране. “Они ответственны за ту страну, которую создали”,- заявил он на пресс-конференции в Ереване. В этой связи Ширинян заметил, что для участия в выборах в Армении нужны ресурсы, которыми обладают эти кандидаты.
По словам политолога, армянская оппозиция не организована, “и нету фаворита, той фигуры, которая может ее повести вперед, создать конкуренцию”.
Ширинян также заметил, что для Армении было бы желательным повторение грузинского сценария, чтобы в политическую борьбу вступил оппозиционный кандидат с крупными финансовыми ресурсами, наподобие Бидзины Иванишвили.