Օսկանյանի հետագա ճակատագիրը կախված է Հայաստանի հասարակության պահվածքից:
Նման կարծիք հայտնեց քաղաքագետ Երվանդ Բոզոոյանը այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ. «Եթե ժողովուրդը իրեն կրավորական պահի, Օսկանյանին կարող են նույնիսկ գնդակահարել», – ասաց քաղաքագետը:
Քաղաքագետը կարծում է, որ եթե իշխանությունները շարունակեն Օսկանյանի նկատմամբ հետապնդումները, նրա վարկանիշը կբարձրանա. «Եթե այսպես շարունակվի, Օսկանյանը նախագահական ընտրություններին կարող է շատ լուրջ մրցակից դառնալ իշխանության թեկնածուի համար»:
Քաղաքագետը խորհորդ տվեց նաև ՀՀԿ-ականներին «պինդ բռնվել» և գիշերները զգույշ քնել. «Իշխանությունը գիտի, որ Օսկանյանի գործով դրսից ուժեղ ճնշում է լինելու, ուստի բացառված չէ, որ մեղադրանքներ լինեն նաև կարկառուն ՀՀԿ-ականնների հասցեին»:
Քաղաքագետը առաջարկում է մեր հասարակությանը օրինակ վերցնել վրացական փորձից, որը, ըստ նրա՝ վերջին խորհրդարականակն ընտրություններով ցույց տվեց, որ շարժվում է դեպի ժողովրդավարություն:

Дальнейшая судьба Вардана Осканяна зависит от того, как поведет себя общественность Армении. Подобное мнение 3 октября во время встречи с журналистами высказал политолог Ерванд Бозоян.
“Если армянское общество проявит пассивность, Осканяна могут даже расстрелять”, – сказал он.
Политолог считает, что “если власти продолжат преследования по отношению к Вардану Осканяну, его рейтинг значительно повысится, и Осканян может стать для них довольно серьезным соперником на предстоящих президентских выборах”.
Политолог посоветовал представителям РПА “крепко держаться” и по ночам спать чутко.
“Власти знают, что по делу Осканяна будет оказано серьезное давление извне, поэтому не исключено, что будут обвинения и в адрес авторитетных республиканцев”, – заявил Бозоян.
Ерванд Бозоян предлагает использовать опыт Грузии, где, по его мнению, последние парламентские выборы показали, что страна движется по пути демократии.