Քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանը մեկնաբանել է Վարդան Օսկանյանին քաղաքական անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցը, կոչ անելով պաշտոնյաներին բարելավել Հայաստանում արդարադատության համակարգը: «Ես խորհուրդ եմ տալիս մեր բոլոր պաշտոնյաներին, ինչպիսի բարձր պաշտոն էլ զբաղեցնեն. կարգի բերեք բանտերը և մեկուսարանները և փորձեք իրագործել արդարադատություն, քանի որ, ամենայն հավանականությամբ, ձեզ մոտ վերջին ժամանակները բանտ նստելու շատ դեպքեր են լինում»,- հեգնանքով նշել է նա:
Շիրինյանի խոսքով, խնդիրը նրանում չէ, թե Օսկանյանի գործում «քաղաքական պատվեր կա, թե ոչ», այլ նրանում, որ երկրում վստահություն չկա իրավապահ համակարգի նկատմամբ և չի իրականացվում արդարադատություն:
Ինչ վերաբերվում է ՀՀԿ-ի և ԲՀԿ-ի միջև հետագա հարաբերություններին, ապա, քաղաքագետի կարծիքով, հիմա նրանց միջև ընթանում է «նյարդերի պատերազմ»: Միաժամանակ նա չի բացառել, որ «համաչափությունը պահպանելու համար» առաջիկայում կարող են պատասխանատվության ենթարկվել ՀՀԿ բարձրաստիճան գործիչներ: Դրա հետ կապված նա հավելել է, որ Սոցիալական ապահովման պետական ծառայության նախկին պետ Վազգեն Խաչիկյանին չի համարում Օսկանյանին համարժեք կերպար:
Հոկտեմբերի 2-ին Հայաստանի Ազգային ժողովում բավարարվել է գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությունը ԲՀԿ պատգամավոր, ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին` «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի փողերի յուրացման փաստով քրեական գործում որպես մեղադրյալ ընդգրկելու համար:

3 Октябрь 2012 - 09:30 AMT
Политолог Левон Ширинян прокомментировал лишение Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности, призвав чиновников улучшить систему правосудия в Армении. “Я советую всем нашим чиновникам, какого бы высокого ранга они не были – приведите в порядок тюрьмы и изоляторы, и пытайтесь осуществлять правосудие, так как, по всей видимости, у вас в последнее время бывает много случаев сесть в тюрьму”,- заявил он с иронией.
По словам Шириняна , проблема заключается не в том, что в деле Осканяна есть “политический заказ или нет”, а в том, что в стране нет доверия к правоохранительной системе и не осуществляется правосудие.
Что касается дальнейших отношений между РПА и ППА, то по мнению политолога, сейчас между ними идет “война нервов”. При этом он не исключил, что для “сохранения симметрии”, к ответственности в ближайшее время может быть привлечен и кто-то из высокопоставленных деятелей РПА. В этой связи он добавил, что не считает бывшего начальника Государственной службы соцобеспечения Армении ВазгенаХачикяна равноценной Осканяну фигурой.
2 октября Национальное собрание Армении удовлетворило ходатайство генерального прокурора Агвана Овсепяна о лишении депутата от ППА и экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности, для привлечения в качестве обвиняемого к уголовному делу по факту присвоения денег фонда “Сивилитас”.