4 Հոկտեմբեր 2012 - 06:19 AMT
«Հայկական ժամանակ». Սեֆիլյանի իրավունքները խախտելու համար ՀՀ կառավարությունը նրան պետք է վճարի 6 հազար եվրո
«Հայկական ժամանակ»-ը գրում է, որ մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը նախորդ օրը Հայաստանի դեմ միանգամից երկու վճիռ է կայացրել: Վճիռներից մեկը Ժիրայր Սեֆիլյանի, իսկ մյուսը ՀԺԿ անդամ, Արարատի մարզի Շահումյան գյուղի բնակիչ Գրիշա Վիրաբյանի գործով է:
Ըստ Եվրադատարանի վճռի, Ժիրայր Սեֆիլյանի իրավունքները խախտելու համար ՀՀ կառավարությունը նրան պետք է վճարի 6 հազար եվրո փոխհատուցում, իսկ Գրիշա Վիրաբյանին կառավարությունը 25 հազար եվրո պետք է վճարի` որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում, ևս 6 հազար եվրո որպես դատական ծախսերի փոխհատուցում: Վիրաբյանի գործով Եվրադատարանը ՀՀ կառավարությանն անուղղակիորեն մեղադրել է սուտ բացատրություններ տալու համար: Մասնավորապես, 2004-ի ապրիլի 23-ին ոստիկանության Արտաշատի բաժնում Վիրաբյանի խոշտանգման հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքների վերաբերյալ ՀՀ կառավարության տված բացատրությունները ԵԴ-ն որակել է «ծայրահեղ կասկածելի և անհավանական»:

Газета “Айкакан жаманак” пишет, что Европейский суд по правам человека вынес сразу два решения против Армении. Одно из них – по делу Жирайра Сефиляна, другое – по делу члена Народной партии Армении, жителя села Шаумян Араратской области Гриши Вирабяна.
”По этому решению за нарушение прав Жирайра Сефиляна правительство Армении обязуется выплатить 6 тысяч евро, а Грише Вирабяну – 25 тысяч евро в качестве моральной компенсации и еще 6 тысяч для возмещения судебных издержек.
По делу Вирабяна ЕСПЧ косвенно обвинил правительство Армении за ложные объяснения. В частности, данные правительством объяснения по поводу телесных повреждений, нанесенных Вирабяну 23 апреля 2004 г. в отделении полиции Арташата, европейский суд назвал “крайне подозрительными и невероятными”, – пишет газета.