4 Հոկտեմբեր 2012 - 08:15 AMT
Հայաստանի կառավարությունը հոկտեմբերի 5-ի նիստում որոշում է ընդունել չեղյալ հայտարարել մուտքի արտոնագրի պահանջները ԵՄ անդամ-երկրների և այն երկրների համար, որոնք կիրառում են Շենգենյան դրույթները:
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի ԱԳ փոխնախարար Շավարշ Քոչարյանը, նման որոշումն ուղղված է այդ երկրների հետ հարաբերությունների խորացմանը, զբոսաշրջության զարգացմանը: «Մենք ակնկալում ենք, որ պատասխան քայլ կլինի ԵՄ կողմից մեր քաղաքացիների համար մուտքի արտոնագրի ռեժիմը հեշտացնելու ուղղությամբ»,- ասել է Քոչարյանը:
Այդ որոշումն ուժի մեջ կմտնի 2013-ի հունվարի 1-ից և նախատեսում է, որ Հայաստանը չեղյալ կհայտարարի մուտքի արտոնագրի մասին պահանջները ԵՄ 27 երկրների և 4 երկրների համար, որոնք կատարում են Շենգենյան պահանջները (Իսլանիդա, Լիխտենշտեյն, Նորվեգիա և Շվեյցարիա):
«Արտասահմանցիների մասին» օրենքի համաձայն քաղաքացիները, ովքեր իրավունք ունեն Հայաստան ժամանել առանց մուտքի արտոնագրի, կարող են գնտվել այստեղ տարեկան մինչև 180 օր:

Правительство Армении на заседании 5 октября приняло решение отменить требования визы для въезда в Армению для граждан стран-членов ЕС и стран – не членов ЕС, применяющих Шенгенские положения.
Как сообщил заместитель министра иностранных дел Армении Шаварш Кочарян, такое решение нацелено на углубление отношений с этими странами, развитие туризма. “Мы ожидаем, что получим ответный шаг со стороны ЕС в отношении упрощения визового режима для наших граждан”, – сказал он.
Данное решение вступит в силу с 1 января 2013 г., и предусматривает, что Армения отменит требования о въездной визе для 27 стран Евросоюза и 4 стран, выполняющих Шенгенские требования (Исландия, Лихтенштейн, Норвегия, Швейцария).
Согласно закону «Об иностранцах», граждане, имеющие право прибывать в Армению без визы, могут находиться там до 180 дней в году.