4 Հոկտեմբեր 2012 - 09:04 AMT
Վրաստանի հայերի խնդիրների լուծումը, մասնավորապես, Ջավախքի և հայկական եկեղեցու, թեստ կդառնան վրացական ժողովրդավարության համար և մարտահրավեր` վրացական իշխանությունների համար: «Վրացական երազանքը» չպետք է հայերի համար դառնա «վրացական մղձավանջ»,- Երևանում մամլո ասուլիսում հայտարարել է քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը:
Նա նաև նշել է, որ հայկական իշխանությունները վրացական իշխանությունների օրինակով պետք է հասկանան, որ չի կարելի անտեսել փոփոխությունների հասարակական պահանջը:
Կիրակոսյանը շատ բարձր է գնահատել Վրաստանում ընդդիմության հաղթանակը, նշելով, որ դա տարածաշրջանում առաջին դեպքն է, երբ իշխանությունները պարտվել են ընտրություններում, և տեղի է ունենում իշխանության խաղաղ հանձնում:

4 Октябрь 2012 - 08:07 AMT
Решение проблем армян в Грузии, в частности, в Джавахке и Армянской церкви станут тестом для грузинской демократии и вызовом для грузинских властей. “Грузинская мечта” не должна стать для армян “грузинским кошмаром”,- заявил политолог Ричард Киракосян на пресс-конференции в Ереване.
Он так же отметил, что армянские власти на примере грузинских властей должны понять, что нельзя игнорировать общественное требование перемен.
Киракосян очень высоко оценил победу оппозиции в Грузии, заметив, что это первый случай в регионе, когда власти проигрывают выборы и происходит мирная передача власти.