Վարդան Օսկանյանի գործն ու նրան պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելը կապված չէ նրա արևմտամետ կողմնորոշման հետ, գտնում է քաղաքագետ Ռիչարդ Կիրակոսյանը: «Դա կապված է ներքաղաքական զարգացումների հետ, ոչ թե ԱՄՆ կամ Ռուսատանի հետ հարաբերությունների»,-հայտարարել է նա Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:
Ըստ Կիրակոսյանի, հավանաբար, դա ուղերձ է գործող իշխանությունների կողմից ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանին և նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանին:
Քաղաքագետը նշել է նաև, որ «այժմ հայկական հանրությունը գիտակցաբար թե անգիտակցաբար կբարձրացնի Օսկանյանի կերպարը՝ ընկալելով նրան որպես զոհ»: «Աղվան Հովսեփյանը ևս գիտակցաբար թե անգիտակցաբար բարձրացնում է Օսկանյանի անձը որպես նախագահական ընտրությունների թեկնածու»,-հավելել է նա:
Նա նշել է նաև, որ Օսկանյանի գործը քաղաքական գործընթաց է, և որ «դատախազի հիասթափեցնող խոսքը խորհրդարանում վկայում է, որ նա ինքն էլ այնքան էլ չի հասկանում, թե ինչում է մեղադրվում Օսկանյանը»:

Дело Вардана Осканяна и лишение его депутатской неприкосновенности никак не связанно с его прозападной ориентацией, считает политолог Ричард Киракосян. “Это связанно с внутриполитическими развитиями, а не с отношениями с США или Россией”,-заявил он на пресс-конференции в Ереване.
По мнению Киракосяна, скорее всего является посланием со стороны действующих властей лидеру “Процветающей Армении» Гагику Царукяну и экс-президенту Роберту Кочаряну.
Политолог также заметил, что “сейчас армянское общество осознано или неосознанно поднимает фигуру Осканяна, воспринимая его как жертву”. “Агван Овсепян (генпрокурор РА) тоже осознано или неосознанно поднимает Осканяна, как кандидата на президентских выборах”,-добавил он.
В этой связи он отметил, что дело Осканяна является политическим процессом, и что “разочаровывающая речь генпрокурора в парламенте свидетельствует о том, что он и сам не очень понимает, в чем обвиняется Осканян”.