4 Հոկտեմբեր 2012 - 11:51 AMT
Ս. Սաֆարյան. Ռոբերտ Քոչարյանն Օսկանյանի մասին հայտարարությամբ զինադադար է առաջարկել իշխանություններին
Հայաստանի նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության պատգամավոր, ՀՀ ԱԳՆ նախկին ղեկավար Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու մասին իր հայտարարությամբ զինադադարի մասին յուրօրինակ առաջարկ է կատարել, կարծում է «Ժառանգություն» կուսակցության գլխավոր քարտուղար Ստեփան Սաֆարյանը: Նա նշել է, որ «այդպիսի որակների և վաստակի համադրություն ունեցող մարդկանց պետք է փայփայել, այլ ոչ թե հետապնդել» արտահայտությունը առաջարկ է իշխանություններին սահմանափակվել ձեռք բերածով և Օսկանյանի գործը չհասցնել մինչև դատապարտում:
Սաֆարյանի խոսքով, Քոչարյանը շատ թույլ է արձագանքել Օսկանյանի գործին, քանի որ գիտակցում է ուժերի հարաբերակցությունը: Դրա հետ կապված նա նշել է, որ իշխանությունները խորհրդարանում Օսկանյանի գործով քվեարկությունն օգտագործել են որպես «լակմուսի թուղթ, որպեսզի ցույց տան ուժերի ներկա բալանսը»:
Սաֆարյանը նաև կոչ է արել ուշադրություն դարձնել այն հանգամանքին, որ Քոչարյանի հայտարարությունում ոչ մի անգամ չի նշվել «Բարգավաճ Հայաստան» անվանումը, ինչը, նրա կարծիքով, վկայում է այն մասին, որ «Քոչարյանը նեղացրել է ԲՀԿ-ից և զայրացած է նրա վրա»:
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակը հայտարարություն է տարածել, որտեղ Քոչարյանը կարծիք է հայտնել Վարդան Օսկանյանին պատգամավորական անձեռնմխելիությունից զրկելու վերաբերյալ: Հայտարարությունում մասնավորապես ասվում է.
«Ուշադրությամբ ծանոթացա «գործի»հրապարակված նյութերին և չկարողացա գտնել գլխավոր հարցի պատասխանը` ի՞նչ գործ ունեն ԱԱԾ-ն, դատախազությունն ու խորհրդարանը Ջոն Հանթսմանի, Վարդան Օսկանյանի և նրա հիմնադրած «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի բարիդրացիական հարաբերությունների հետ: Սա խորհրդարանի ինքնավարկաբեկման ցցուն դեպք է` երկրի վարկին հասցված բացասական հետևանքներով: Իսկ դա ամենևին էլ այն չէ, ինչի կարիքն այսօր Հայաստանն ունի:
Վարդան Օսկանյանը ամենահաջողակ նախարարներից էր և իշխանության փորձությանը դիմացած հայ քաղաքակական գործիչներից մեկն է: Արդյունավետ ու ազնիվ էր ինչպես նախկինում` իշխանության մեջ, այնպես էլ` հիմա: Բացառիկ արդարամիտ է, և սա հազվադեպ որակ է մեր քաղաքական իրողություններում: Այդպիսի որակների և վաստակի համադրություն ունեցող մարդկանց պետք է փայփայել, այլ ոչ թե հետապնդել, թեկուզ հանուն սեփական հեղինակության: Առավել ևս, որ նա շատ լուրջ ընտրազանգված ունեցող կուսակցություն է ներկայացնում:
Այս ամբողջ պատմության անհեթեթությունը հիասթափեցնող է: Ցավում եմ կատարվածի համար և իմ համակրանքն ու աջակցությունը հայտնում Վարդան Օսկանյանին»:

4 Октябрь 2012 - 11:25 AMT
Роберт Кочарян своим заявлением по делу Осканяна предложил властям перемирие, считает Степан Сафарян
Экс-президент Армении Роберт Кочарян своим заявлением по вопросу лишения депутатской неприкосновенности его человека в “Процветающей Армении”, экс-главы МИД Вардана Осканяна, сделал своеобразное предложение о перемирии, считает генсек “Наследия” Степан Сафарян. ОН отметил, что фраза “людей с набором таких качеств и заслуг следует беречь, а не преследовать”, является предложением к властям ограничиться достигнутым, и не доводить дело до осуждения Осканяна.
По словам Сафаряна, Кочарян очень слабо отреагировал на дело Осканяна, так как осознает соотношение сил. В этой связи он заметил, что власти использовали голосование в парламенте по делу Осканяна в качестве “лакмусовой бумажки, чтобы показать нынешний баланс сил”.
Сафарян также призвал обратить внимание на то, что в заявлении Кочаряна ни разу не упомянул название “Процветающей Армении”, что, по его мнению, свидетельствует о том, что “Кочарян обижен и зол на ППА”.
Второй президент Армении Роберт Кочарян 3 октября выразил свое мнение по поводу лишения депутатской неприкосновенности члена фракции ППА, экс-главы МИД Армении Вардана Осканяна.
В заявлении, в частности, говорится: “… Это ярко выраженный случай самодискредитации парламента с негативными последствиями для репутации страны. А это совсем не то, в чем Армения сегодня нуждается. Вардан Осканян был одним из самых успешных министров и одним из немногих прошедших испытание властью армянских политиков. Он эффективен и честен, как будучи во власти, так и сейчас, исключительно правдив – а это очень редкое качество в наших политических реалиях. Людей с набором таких качеств и заслуг следует беречь, а не преследовать, хотя бы ради собственной репутации. Тем более, что он представляет партию с очень серьезным электоратом. Абсурдность всей этой истории разочаровывает. Сожалею о случившемся и выражаю свою поддержку и симпатии Вардану Осканяну”.